Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi | Kapadokya

by Kapadokyadayim.com
Published: Last Updated on

Ülkemizin en popüler turistik merkezlerinden bir tanesi olan ve peri bacaları ile dünyaya ün salan Kapadokya, özellikle doğal güzellikleri ile sizleri büyüleyecek ve kendine hayran bırakacak.Zelve vadisi bu doğal güzelliklerden bir tanesi.

Not : Kapadokya’daki vadileri deneyimlemenin en iyi yolu, private veya grup halinde gerçekleştirilen Kapadokya Günlük Turlarına katılmaktır. Tatil rezevasyonlarınızı ve Tur, Balon, At sürüşü gibi aktivitelerin rezervasyonlarını rezervasyon sayfamızdan gerçekleştirebilirsiniz.

Adım attığınız anda kendinizi adeta bir film setinde gibi hissedeceğiniz Kapadokya’da gezip görebileceğiniz birçok alan mevcut. Türkiye’de gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan doğal harikalar diyarı Kapadokya, size asla unutamayacağınız bir seyahat sunabilir.

Asla bırakmak istemeyeceğiniz bu bölgede en çok gezilen yerler arasında Zelve Vadisi, Zelve Açık Hava Müzesi ve Paşabağ Vadisi gibi turistik alanlar yer alıyor. Daha oraya gitmeden bilgi sahibi olmak ve alanı tanımak adına şimdiden birkaç adım atmak istiyorsanız

İşte Zelve Vadisi, Zelve Açık Hava Müzesi ve Paşabağ Vadisi hakkında merak edebileceğiniz her şey!

kapadokya balon turu

Zelve Vadisi (Zelve Valley)

Zelve Vadisi (Zelve Valley), Kapadokya bölgesinde en uzun süre kullanılmış yerleşim yeri olarak bilinir. Ayrıca bu vadi bölgenin en eski yerleşim bölgesidir. Söylenenlere göre bölgede Hristiyanlık ilk olarak burada yayılmaya başlamıştır. Burada birçok manastır, kilise ve yerleşim yeri bulunur. Hristiyanlık döneminin ardından Zelve Vadisi 1950li yıllara kadar köy olarak kullanılmıştır. Bahsi geçen yıllarda insanlar bir süre kaya evler içerisinde yaşamış ancak sonrasında vadiye 2 km uzaklıkta yer alan Zelve Köyü’ne taşınmıştır.

Güvercinlik vadisi gibi , muhteşem görüntülere ev sahipliği yapan Zelve Vadisi, özellikle kaya evleri ile ciddi anlamda dikkat çekmektedir. Buraya adım attığınız anda ortamın büyüsüne kapılacak ve uzun zaman önce bu kaya evlerin içerisinde yaşayan insanları hayal ederek tarihin tüm görüntüsünü ve kokusunu içinize çekebileceksiniz.

Zelve Vadisi’nde yer alan tüneller bakıldığında son derece ilgi çekici ancak zamanla meydana gelen yıkılmalar sonucunda vadinin birçok bölümü ziyarete kapanmış durumda. Yine de bölgede gezip görebileceğiniz birçok alan mevcut. Vadiye ilk girdiğiniz anda bile sizi içine çeken büyüleyici atmosferin bile size yeteceğine emin olabilirsiniz.

Zelve Vadisi

Zelve Vadisi’nin giriş bölümünde birçok konser ve etkinliğin düzenlendiğine de değinmekte yarar var. Böyle bir atmosferde müzik dinlemenin ne kadar keyifli olacağına değinmeye ise kesinlikle gerek yok. Belki de geziniz sırasında bu keyifli etkinliklerden bir tanesine denk gelebilir ve gezinize mükemmel anılar ekleyebilirsiniz.

Zelve Vadisi’ni gezmek gibi bir planınız varsa üzerinize rahat kıyafetler, ayağınıza da mutlaka rahat ayakkabılarınızı giymelisiniz. Zira buraya geldiğinizde içinizdeki maceracı ve meraklı ruhu kontrol edemeyip çevreyi keşfetmek isteyeceksiniz. Bunun için de biraz tırmanmanız ve yürümeniz gerekebilir.

Son olarak Zelve Vadisi’nin bulunduğu yerden de bahsedelim. Zelve Vadisi yolu Avanos-Göreme yolu üzerinden ayrılmakta ve Paşabağı Vadisi’ne 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bölgeyi bilmeyenler için Zelve Vadisi harita üzerinden de rahatlıkla bulabilirler. Avanos’ta gezilecek diğer yerler için yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya bölgesinde Göreme Açık Hava Müzesi’nden sonra en fazla ziyaret edilen müze olan Zelve Açık Hava Müzesi, Zelve tur listelerinde gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Buraya her gün birçok tur yüzlerce kişi getirmekte ve gelen bu yüzlerce kişi unutulmaz görüntüler ve hatıralar ile evlerine dönmektedir.

Zelve Açık Hava Müzesi Nerede ?

Bu açık hava müzesi Avanos ilçesinin 5-6 km güneyinde konumlanmış durumdadır ve Paşabağları’na da 1 km uzaklıktadır.
Son derece geniş bir vadiye yayılmış olan Zelve Açık Hava Müzesi, Zelve Vadisi’nin içinde yer almaktadır. 50-60 yıl öncesinde bölgede yer alan oyma kaya yapılarda yaşamlarını sürdüren halk şimdilerde müze girişinde gözleme ya da hediyelik eşya gibi şeyler satan dükkanları işletmektedir. Buradan esnafla sohbet etmeden ve onların halini hatrını sormadan ayrılmamalısınız.

Eğer aracınız ile buraya geldiyseniz müzenin girişinde aracınızı park edebileceğiniz ücretli bir otopark mevcut. Ayrıca müzeye giriş yapmadan önce burada yer alan çeşmeden su içmeniz ya da yanınıza su almanızı tavsiye ederiz. Zira birçok engebeliyi aşacağınız bu noktada -özellikle sıcak bir günse- su içmeye ihtiyaç duyabilirsiniz.
Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve açık hava müzesi giriş ücreti 8 TL. Biletinizi aldıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Ayrıca burada müzekartın geçerli olduğuna da değinelim. Etrafı en iyi şekilde incelemek ve kaybolmamak adına girişte yer alan vezneden açık hava müzesinin krokisini ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Gelelim Zelve Açık Hava Müzesi’nin içinde nelerin ve nerelerin olduğuna. Öncelikle bu bölgede birçok kaya kilisesi ve yerleşim yeri bulunuyor. Bunun yanı sıra bölgede bir adet de cami görmek mümkün. Zelve Ören Yeri içerisinde bulunan diğer önemli yerler ise Üzümlü ve Balıklı Kilise, Değirmen, Kutsal Hac Kilisesi, Tünel, Manastır ve Direkli Kilise.

Tüm bu tarih kokan ve doğal taşların oluşturduğu yapılar mutlaka gezip görmeniz gereken yerler arasında. Özellikle gün batımında mükemmel manzaralara ev sahipliği yapan bu yerleri kırlangıçların uçuşu eşliğinde izleyebilir ve hatta fotağraflayarak ölümsüzleştirebilirsiniz.

Paşabağları Kapadokya (Paşabağ Vadisi)

Avanos-Göreme yolu üzerinden Zelve tarafında döndükten sonra, Zelve’ye gelmeden hemen önce Paşabağ Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. Peribacaları ile tüm dünyaya ün salmış olan Kapadokya bölgesinin kalbi, Rahipler Vadisi olarak da bilinen bu vadide atmaktadır. Şöhretli peribacalarına ev sahipliği yapan Paşabağ Vadisi, peribacalarının oluşumunun ve gelişiminin en iyi şekilde gözlenebileceği yerlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra birçok yürüyüş yolu barındıran bu vadide peribacalarının arasında yürümek size büyük keyif verecektir.
Bu vadide yer alan peribacalarının yaşlıları ve gençleri vardır. Yaşlı olanlar zamanla aşınıp kaybolacakken, bitişik halde olan genç peribacaları ise zamanla birbirinden ayrılarak çoğalacaktır. Bu doğa harikalarının şapkalı gibi görünmelerinin sebebi ise alt katmanlarının daha yumuşak olduğu için çabuk aşınmasıdır. Böylece şapka şekli ortaya çıkmaktadır.
Paşabağ Vadisi’ni gezmeye aracınızla gidecekseniz vadi girişinde bir otopark alanı mevcut. Bu otoparkta ücret alımıyor. Üstelik vadiye girişte de herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Diğer vadilere göre daha farklı olan Paşabağ Vadisi aslında gezmeniz için son derece ideal bir hale getirilmiş durumda. İçeride gezmek için mükemmel yollar yapılmış.
Paşabağ Vadisi

Eski zamanlarda bu vadide keşişler inzivaya çekilirmiş. Siz de gezdiğinizde göreceksiniz ki keşişler bunu yapmakta son derece haklı. Zira bu vadiye adım attığınız andan itibaren içinizi kaplayan huzura ve sizi çağıran sessizliğe kesinlikle hayır diyemeyeceksiniz.

Keşişlerin inziva için kullandıkları yaşam yerleri aslında oldukça gizli. Bunun nedeni ise güvenliğin sağlanması. Buralarda şapeller, oturma alanları ve mutfaklar bulunuyor. Oyularak yapılmış olan bu bölümlere merdivenlerle ulaşmak mümkün. Elbette vadide olup bitenler yalnızca bunlar değil. Bölgenin içlerine doğru atmosfer ve manzaralar mükemmel bi hal alıyor ve buralarda bulunan tüneller de son derece merak uyandırıcı.

Bölgenin en ünlü turistik yerlerinden bir tanesi olan Paşabağ Vadisi’nde sık sık gösteriler düzenleniyor. Eğer şanslıysanız geziniz sırasında siz de bir gösteriye rastlayabilir ve bu doğa harikası vadiyi bir de rengarenk ışıklar altında izleyebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf kareleriniz için de mükemmel pozlar çıkacağından emin olabilirsiniz.

Keyifli geziler dileriz!

You may also like

5 comments

Tarık Bulanık Nisan 3, 2018 - 3:56 pm

Nevşehir bölgesinde görebileceğiniz en kötü yer her şey paralı diğer yerler öyle değil. Zelve vadisi için tam bir soyguncu bölgesi diyebiliriz.

Reply
admin Nisan 6, 2018 - 1:02 pm

Tarık Bey ,
Deneyiminiz hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz ?

Reply
Murat Bey Mayıs 6, 2018 - 2:33 pm

Tarık Bey boş yapıyor. Müze kartıyla heryere girdim.

Reply
Ahmet Kılınç Kasım 2, 2018 - 9:03 am

Sayın admin, sayfanızdaki 1. ve 2.ci resimler Çavuşin Köyü Kızılçukur vadisi, Peribacalarının bulunduğu Paşabağları Çavuşin Köyü Paşabağları düzeltirseniz memnun olurum.

Reply
admin Kasım 2, 2018 - 1:57 pm

Ahmet Bey , uyarınız için teşekkür ediyoruz. Gerekli düzeltmeyi yapıyoruz.

Reply

Leave a Comment