Tuz Gölü – Tuz Gölü Turu 2020 – Kapadokya

by Kapadokyadayim.com

İlk kez gidenlerin ‘Memlekette böyle bir yer var mıydı’ dediği, ya da üzerinde kayıkların gezdiği kocaman bir göl beklerken ‘burası başka bir şey’ diye tarif ettiği Tuz Gölü, Türkiye’nin yüzölçümü açısından Van Gölü’nden sonra ikinci büyük gölü. Göl aynı zamanda dünyanın en tuzlu göllerinden biri olup tuz oranı %32’nin üzerinde.

Tuz Gölü Turu

Kapadokya çıkışlı Tuz Gölü turlarımız için rezervasyon yapmak istiyorsanız telefon, whatsapp veya e-mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

Arama : 0 546 514 00 86 (Aramak için tıklayınız)

Whatsapp : 0 546 514 00 86 (Whatsapptan yazmak için tıklayınız)

E-mail : info@kapadokyadayim.com (E-mail göndermek için tıklayınız)

Arzu ederseniz aktivite sayfamızdan tüm aktiviteleri görüntüleyebilir, isterseniz rezervasyon sayfamızdan rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tuz Gölü 

Dağı taşı her yeri ayrı güzel ülkemizin mutlaka görülmesi gerekenler listesinin baş tacı köşelerinden olan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan eşsiz bir kaynak.

Tuz Gölü, mucizeler diyarı Kapadokya’ya varmadan göreceğiniz güzel coğrafyanın başlangıç noktası, düşler ülkesinin girizgahı olan bir kapı gibi. Kapı açıldığında bembeyaz bir cennet size hoş geldin diyor, içeriye buyur ediyor. Ve size ayakkabılarınızı eşikte, pardon gölün kıyısında bırakıp çıplak ayakla davete icazet etmek düşüyor.

Tuz gölü turu gerçekleştirmek için, rezervasyon sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.

Tuz Gölü 

Tektonik bir çukurun en derin yerinde bulunan ve platolarla çevrelenen Tuz Gölü ‘Koçhisar Gölü’ olarak da biliniyor. Neojen evresinde tektonik yer hareketleriyle oluşan bu çukur bölge, güney doğu ve batı yönünde aktif faylarla çevrili. Yeraltına süzülen meteorolojik sular gölün tabanındaki tuz domlarını eriterek, tuzlu suları tektonik hatlardan yüzeye taşıyor. Gölün tuz oluşumunun tarifi olan bu süreç sonrasında dipteki tuz toplanıp işleniyor ve sofralarımıza sodyum klorür yani tuz olarak geliyor.

tuz gölü insanlar yürüyor

Kuzey güney doğrultusunda 80, doğu batı yününde 60 km olarak boyutlandırılan ve 7414 kilometrekare alan kaplayan gölde kış aylarında su seviyesi yükselirken, yaz aylarında biriken sular buharlaşıp kurak bir alana dönüşüyor. Büyük olmasına rağmen ülkemizin en sığ göllerden olan Tuz Gölü ilkbahar aylarında ise 164.000 hektara kadar genişliyor.

Tuz Gölü uluslararası değerlendirmelerde A sınıfında bir sulak alan fakat dışarıya akmayan kapalı bir havza olduğu için beslenme kaynakları oldukça az. Çünkü bölge az yağış alıyor ve göle su taşıyan Melendiz, Peçenek, Kırkdelik, Karasu, İnsuyu çaylarının da yazın suları yok denecek kadar azalıyor. Bahar mevsiminde yağışlar arttığında en derin yeri 1,5 metre olan gölün ortalama su seviyesi ise 40 cm ye kadar iniyor. Kuruyan alanlar ise yaklaşık 30 cm lik tuz tabakalarıyla kaplanıyor. Yani göl yüzmek veya sandalla gezinmek için değil, kıyıdan kıyıya yürümek ve bol bol fotoğraf çekmek için bulunmaz bir nimet.

Tersakan, Bolluk, Düden, Akgöl gibi daha küçük çaplı göllerle birlikte büyük bir ekosistemin parçası olan Tuz Gölü, birçok kuş türünün ürediği, biyolojik çeşitliliğinin devamı açısından önemli bir alan. Aynı zamanda da I. Derece Doğal sit alanı olarak korunuyor. Göl ve çevresinde yaklaşık 85 türde kuş, 15 tür memeli, 129 tür böcek ve 40 civarında endemik bitki yaşıyor. Gölün dingin atmosferini hissedeceğiniz fotoğraf karelerinde gruplar halinde uçuşan yağmurcuları, kılıç gagaları, yaban kazlarını, flamingoları, angıtları ve telli turnaları da görebiliyorsunuz. Kıyılarının çoğu ıssız olan göl kuşların da cenneti. Kışın en sert soğuklarında bile donmayan gölde diledikleri gibi yüzebiliyor, ilkbaharda ise göl içindeki adalarda kuluçkaya yatabiliyorlar. Avrupa kıtasında nesli tükenmekte olan flamingoların habitatı olan bölgesi olan gölde her biri binlerce yuvadan oluşan kuluçka kolonileriyle karşılaşabiliyorsunuz.

Tuz Gölü’nde nerede konaklanır?

Konya, Aksaray ve Ankara’nın sınırlarının kesiştiği bir konumda bulunduğu için Tuz Gölü seyahatinizde konaklamak için bu şehirlerden birini tercih edebilirsiniz. Ankara’nın göle en yakın ilçesi olan Şereflikoçhisar’da bulunan Yıldırım Hotel, gölü ziyaret edenlerin genelde konakladığı otellerden biri. Tuz Gölü’ne kısa bir yolculuk kadar uzaklıkta olan otel ilçe merkezine de yakın. Tuz Gölü gezinizde İç Anadolu’nun en merkezi noktası olan Aksaray’da da oteller bulabilirsiniz. Ihlara Vadisi ve Güzelyurt Manastır Vadisi’ne yakın olan Aksaray otellerini tercih ederek hem Tuz Gölü’nü hem de Ihlara’yı görebilirsiniz. Tuz Gölü’ne kadar gelmişken Kapadokya’ya gidebilirsiniz. Tuz Gölü, Kapadokya yolunun üstünde bulunduğu için Kapadokya’yı gezmeye gidenlerin de sık sık ziyaret ettiği bir yer. Siz de Tuz Gölü gördükten sonra Kapadokya’ya doğru yol alıp gecenizi Kapadokya’da bulunan oteller arasından tercih edeceğiniz tesiste geçirebilirsiniz. 

Tuz Gölü İçin Hatırlatmalar

  • Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gölde çıplak ayakla yürüyün. Ayaklarınızın altındaki mineraller tabanlarınızı yumuşacık yapacak. Gölün girişinde ayaklarınızı yıkayabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Yani çıplak ayak hem özgürlük, hem sağlık….
  • Beyaz ve parlak duruşuyla gözlerinizde ışık patlaması yaratacak kadar aydınlık göle bakarken güneş gözlüğü takmayı ihmal etmeyin.
  • Sanki bembeyaz bir vadide trekking yapar gibi uzun yürüyüşler yapmaya da hazır olun. Suyla buluştuğunuz noktada ayak bilekleriniz hizasına kadar ıslanabilir, gölde uzun uzun yürümenin tecrübesini ise bir selfiyle fotoğraf karelerine taşıyabilirsiniz. Daha doğrusu gölün her halini deklanşöre endeksleyin. Hem selfisi, hem her yeri bol bol fotoğraflamaya değer.
  • Yer yer göl yüzeyinde karşılaşacağınız kırık beyaz – kiremit rengi karışımı oluşumların sebebi alglar. Gölün buz mavisi renginin üzerinde göreceğiniz alglar ise aslında toplu iğnenin başının binde biri ebadındaki dunaliella salina denilen su yosunu. Gölün kıyılarında kil tabakasına benzeteceğiniz alg karışımı kalın bir tuz tabakası mevcut. Bunu kir tabakasıyla karıştırmayın.
  • Günbatımını bir de Tuz Gölü’nden izleyin. Muhteşem renklerin ve farklı bir atmosferin tadını çıkarmak için öncesinden hazır bekleyin. Beklediğinize değecek.

Tuz Gölü’nden Tuz Nasıl Elde Ediliyor?

Sofranıza gelen, yemeğinizi tatlandıran tuzun bu bembeyaz göl yüzeyinden nasıl toplandığını, hangi işlemlerden geçtiğini merak edenlerdenseniz, kaynak bereketli olsa da işin içinde bolca insan emeği olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Üretim, göl suyunun sıcak havalarda buharlaşmasıyla kristalleşen tuz tabakasının toplanmasına dayalı buharlaştırma tekniğiyle yapılıyor. Gölde Kaşdırım, Yavşan ve Kayacık adında 3 tuzla var ve üretimin can damarlarını da bu tuzlalar oluşturuyor.

Tuz Gölü Civarından Ne Alınır?

Gölün muhteşem manzarasına nazır durduğunuzda, ya da ayaklarınızı, bileklerinize kadar ıslatan sığ suyunda yürüdüğünüzde büyük bir haz alacağınız kesin. Ama sunduğu güzellikler sadece manzarasıyla sınırlı değil. Tuz Gölü sağlığa iyi gelen ve kozmetik ürünlerle birleşiminde cildi besleyen mineraller açısından oldukça zengin. Gölün girişinde bu ürünlerden satan küçük dükkanlar görüyor ve göl mineralleriyle üretilen kremlerden satın alabiliyorsunuz. Eller ve ayaklar için doğal yumuşatıcı etkisinde kremler üstelik çok pahalı da değil.

Tuz Gölü Efsanesi

Efsaneye göre aslında her şey bir bedduayla başlamış. Tuz Gölü’nün olduğu yerde çok ama çok eski zamanlarda dallardan sarkan üzümlerle gölgelenen bereketli bir bağ varmış. Bağın sahibi ise kötü kalpli bir yaşlı kadınmış. Bir gün yürüye yürüye yorulmuş, susuzluktan kavrulmuş ulu bir derviş geçmiş bağdan. Bağdaki kulübede çıkrık başında oturan yaşlı kadınsan Allah rızasına bir salkım üzüm istemiş. Kadın ‘bu yıl üzüm almadım, bağım kurudu’ dese de derviş inanmamış bu yalana. Öylesine kızmış ki ‘tuz ile buz olasın’ diye bir ah dökülmüş ağzından. Çıkrığıyla buza dönüşen yaşlı kadın, bağlarıyla tuza dönüşen o verimli bahçe artık işte bu göl… Gölün yakınındaki Hala Sultan Tekkesi’ne gidenlerin attıkları taşlar ise hala bu kötü yaşlı kadına duyulan öfkeden…

Tuz Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

İç Anadolu Bölgesi’nde Konya ile Aksaray sınırlarının birleştiği yerde bulunan Tuz Gölü, en çok da Aksaray’a yakın. Aksaray’a 1 saat mesafede, Ankara’ya ise 2 saat uzaklıkta bulunuyor. Batı Kapadokya ili Aksaray, Tuz Gölü ile beraber siz Anadolu’nun kalbiyle buluşturuyor.

Tuz gölü insanlar

Tuz Gölü’ne kendi aracınızla veya otobüsle gidebilirsiniz. Eğer özel aracınızla gelecekseniz Ankara yönünden Konya Devlet Yolu’nu takip ettiğinizde ŞerefliKoçhisar’a ulaşacak, Tuz Gölü kıyılarına çıkacaksınız. Konya’dan geliyorsanız Cihanbeyli güzergahına ilerlemeniz gerekiyor. Eğer otobüs ulaşımını tercih ediyorsanız Cihanbeyli’den göl bölgesine dolmuşlar kalkıyor. Yolunuzun ne zaman düştüğü de hiç önemli değil. Dilediğiniz saatte ücret ödemeden göl alanına girmeniz mümkün.

İyi seyirler dileğiyle…

 

You may also like

Leave a Comment

Call Now Button