Kırşehir Gezilecek Yerler

Kırşehir Gezilecek Yerler – Şehir İçi Gezi Rehberi

Kırşehir’in ilk Hititlerden başlayan tarih sayfasında, 13. yüzyıldaki özü tertemiz, adaletli ve düzgün bir sistem olan ‘Ahiliğin’ adı da var, ‘Cahıldım,dünyanın rengine kandım’ diyen bir bilge ozanın, Neşet Ertaş’ın adı da… Kırşehir gezilecek yerler açısından dopdolu bir rota. Kapadokya’nın bir parçası olan şehri türküler söyleyerek, bozlak dinleyerek gezmek ise kültürüne hürmetten…

Tarihi noktalar

Bir zamanlar yetiştirdiği güllerle ünlenmiş, bülbüllerin öttüğü güllük gülistanlık kırlarla bezenmiş; gülleri azalıp, bülbülleri kaybolsa da adı o dönemden yadigar Kırşehir kalmış bu güzel ilin çok görmüş, çok geçirmiş köklü bir tarihi var. Kırşehir gezilecek yerler deyince de akla ilk bu tarihi duraklar geliyor.

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kırşehri gezilecek yerler arasında bulunan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi 2009 yılında Japonya’nın öncülüğünde kurulmuş bir müze. Daha doğrusu, Japon Hükümeti ‘Kültürel Mirası Koruma Projesi’ kapsamında bu müzeyi Türkiye’ye hediye etmiş. 16 metre yüksekliğinde ve 280 metre çapında Kaleköyük’ten çıkan buluntuları sergileyen müze tamamen Japon teknolojisiyle dizayn edilmiş. Kaman’ın yeşillik tarlalarının, tepelerinin arasında topraktan çıkarıldıkları yere yakın kurulan müze, 470 metrekaresi kapalı, 830 metrekaresi açık, toplam 1500 metrekarelik bir alanda bulunuyor. Aynı alanda Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’de var ve müzeye donanımıyla katkı sağlıyor.

Tarihin en eski zamanlarından yadigar birçok eser göreceğiniz müze Kırşehir’in Kaman ilçesinin Çağırkan kasabasında. Müzede neler mi var? Hitit ve Frig uygarlıklarından kalan çanak çömlekler, takılar, el aletleri ve nicesi… Mutlaka görün!

Kırşehir Müzesi

İlin merkezindeki bu müzenin kuruluş tarihi 1996. Kırşehir’de yapılan kazılardan çıkan eserleri görebileceğiniz müzenin miladı ise 1936 yılına dayanıyor. Müzenin üst katı etnografik eserlere ayrılmışken, alt katında arkeolojik eserler sergileniyor. Dört bine yakın eserin teşhir edildiği müzede göreceğiniz her parçayla, birçok medeniyete bağrını açan Anadolu’ya bir kez daha saygı duyacaksınız.

Ahi Evran Camii ve Türbesi

1482 yılında Ahiliğin kurucusu Ahi Evran’a ithafen yaptırılan cami ve türbe Kırşehir’in merkezinde bulunuyor. Kırşehir gezilecek yerler arasında maneviyatın en önemli noktalarından olan yapının içindeki Ahi Evran Türbesi’ne bir merdiven yardımıyla çıkabiliyorsunuz. İlin en önemli, en turistik ve en eski yapılarından olan camiyi mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

Bu arada eklemeden de geçmeyelim. ‘Ahi’, kökeni Arapça olan ve ‘kardeşim’ anlamına gelen bir kelime. Ahilik ise Ahi Evran’ın 740 kuralıyla şekillenen adaletli bir dünya öğretisi.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Cacabey Camii

Kırşehir’e büyük hizmetler vermiş Cacabey’in tarih sayfalarında geçen ismi Cacaoğlu Emir Nurettin. Selçuklular döneminde Kılıçaslan’ın oğlu Keyhüsrev’in hüküm sürdüğü 1272 yılında gözlemevi olarak inşa edilen yapı şehrin tam ortasında. Yıldızların dilinin ve astronominin Anadolu’daki merkezi olan bu medresenin kubbesi, yıldızların ortada bulunan su kuyusuna vuran aksini görmek için açık yapılmış. Kare planlı yapının kesme taştan yapılan cephesi ve eskilerde rasat kulesi olarak kullanılan roket gibi duran iki minaresi bulunuyor. Minarede kullanılan mavi çinileri nedeniyle ‘Cıncıklı’ olarak da anılan Cacabey Medresesi sonraları camiye çevrilmiş. Sol bitişiğinde Cacabey’in mütevazi türbesinin bulunduğu caminin pencere kenarlarındaki taş süslemeler ve kapısındaki lacivertli beyazlı yazılarla bezenmiş çiniler en dikkat çeken özelliği. Kırşehir rotanıza ekleyin.

Kapucu Camii

Kırşehir gezilecek yerlerinden merkezini gezerken göreceğiniz Kapucu Camii (Kapıcı Camii de deniliyor) bölgeye hakim Selçuklu eserlerinden daha genç, Osmanlı dönemine tarihleniyor. Kapucu Mehmet Paşa tarafından inşa edilen cami kesme taştan yapılmış ve en son 1960 yılında onarılmış.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Aflak Baba Türbesi

Aflak, Mucur’un 10 kilometre doğusunda bir köy olan Altınyazı’nın eski adı. Çok eskilerde bu köyde yaşamış olan Aflak Baba ise bir derviş ve o dönemler köyde sevilip sayılıyor. 14. yüzyılda yaşamış olan Aflak Baba öldüğünde halk mezarına ufak bir türbe yapıyor. Zamanla yıkılan ve taş yığınına dönen türbe 1968’de Selçuklu dönemindeki bir kümbet gibi restore ediliyor ve sekizgen formda kesme taştan bir yapıya kavuşuyor. Dışarıdan külah gibi görünen Aflak Baba Kümbeti’nin ‘tarihi ne özelliği var?’ diye merak ediyorsanız, buranın dilek dileyenler için özel bir yer olduğunu söylemeden geçmeyelim. Halk arasında doğa üstü bir mekan olarak kabul edilen türbede edilen duaların kabul edildiği de söylenenler arasında.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Aşık Paşa Türbesi

Tam 10613 beyitten oluşan ve Türkçe yazılan ‘Garipname’ adlı eserin sahibi Aşık Paşa’nın asıl ismi Ali. Şehirde doğmamasına rağmen ömrünün son dönemlerini geçirdiği Kırşehir’e gömülmüş Aşık Paşa’nın türbesi her yıl yüzlerce kişinin ziyaret ettiği yerlerden. 14. yüzyılda yapılan ve çatısı Kırgız çadırlarına benzeyen türbe, Ankara – Kayseri karayolu üzerinde Yüksek bir tepede bulunuyor.

Kesikköprü

Merkeze bağlı Kesikköprü Köyü’ne ismini veren bu tarihi eser, kitabesinde yazılanlara göre 1248 yılında Selçuklu hükümdarı Gıyasseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmış. Kızılırmak üzerindeki köprüde 13 kemer bulunuyor. 220 metre uzunluğunda ve 50 metre eninde olan Kesikköprü’nün son restorasyonu 2007 yılında yapılmış. Kesik adını köprüden geçen kervanların yolunu kesen eşkıyalardan alan köprü araç trafiğine kapalı ve sadece yürüyerek geçebiliyorsunuz.

Üçayak Kilisesi

Hristiyanlıkta mezheplerin kardeşliğini temsil eden Üçayak Kilisesi Kırşehir’in 25 km kuzeyinde bulunuyor. Bir zamanlar birbirine yapışık duran iki kiliseden birinde Protestanlar ibadet ederken, yanındakinde Katoliklerin ayin yaptığı kilisenin M.S. 10. ve 11. yüzyıllarda Bizans döneminde yapıldığı düşünülüyor. Kırşehir gezilecek yerler arasında bulunan kiliseyi, zamana direnemeyip hasar görse de bir çağın güzelliğini yansıtması açısından gidip görmenizi değer…

Kırşehir Gezilecek Yerler

Derefakılı Kilisesi

Şehrin Akçakent ilçesinde bulunan kilise Hristiyanlığın ilk kiliselerinden biri olma özelliği taşıyor. Bu yüzden tarihsel anlamda önemli. Hem içinde bulunduğu köyü görün, hem de bir dinin ilk dualarının edildiği kilisede çok uzakların hayaline dalın.

Ömerhacılı Kalesi

Kırşehir’in gizemli kalesi olarak anılan Ömerhacılı Kalesi yakınında bulunan Baran Dağı’nın dik yamaçlarında kurulu. Gizeminin sebebi ise kaleye giriş yollarının gizli tünellerden ve asma merdivenler olması. Bizans döneminde inşa edilen kalenin kimler tarafından yapıldığı bilinmese de, birçok medeniyet tarafından kullanıldığı biliniyor.

Yeraltı Şehirleri

Kırşehir gezilecek yerler arasında bulunan höyükler ve yeraltı şehirleri günümüzde bile hala aşina olmadığımız gizli bir tarihin delilleri.

Yeraltının gizemi dendiğinde akla ilk gelen yer olan Kapadokya’da kaç tane yeraltı şehri olduğu, kimleri sakladığı, niye yapıldığı hala muamma! Bildiğimiz, gördüğümüz, buluntularıyla tahmin yürüttüğümüz yeraltı şehirlerinden Kırşehir’de de var. Kentin en bilinen yeraltı şehirleri ise Dulkadirli, ve Mucur Yeraltı Şehri.

Dulkadirli Yeraltı Şehri

Kırşehir merkezine uzaklığı 58 km olan Dulkadirli Yeraltı Şehri, Murat Köyü sınırları içinde. Yapılan kazılarda 22 metrelik uzun bir tünelin 30×50 metre bir avluya açıldığı ve yapısının Selçuklu kervansaraylarını andırdığı görülmüş. Erken Hristiyanlık döneminden kalma bu yeraltı şehri en az Kapadokya’dakiler kadar ilginç.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Mucur Yeraltı Şehri

M.Ö. 3. veya 4. Yüzyıla ait olduğu düşünülen Mucur Yeraltı Şehri’nde yaşayanların Roma döneminde putperestlerin savaş açtığı Hristiyanlar olduğu sanılıyor. Ortalama 8 metre derinlikteki 42 odalı bu yeraltı şehri Mucur ilçesinde, Hamidiye Mahallesi’nde bulunuyor. Yeraltı şehirlerini ilginç buluyorsanız ve yerin altında yatan tarihi de merak ediyorsanız bu yeraltı şehrine uğrayın.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Doğal Güzellikleri ve Mesire Yerleri

Seyfe Gölü Kuş Cenneti

Dünyanın en büyük Flamingo sürüsüne ev sahipliği yapan Seyfe Gölü, Kırşehir gezilecek yerler arasında en panoramik noktalarından. 187 kuş türünün geçiş güzergahı olan göl çevresinde ‘daha önce hiç görmedim’ diyeceğiniz endemik bitkiler de bulunuyor. Safari ve fotoğraf çekimleri için çok uygun bir coğrafya olan bölgede yaklaşık 600 bin kuş bir arada yaşayıp tabiri caizse “Özgür Kuş Cumhuriyeti’ni” oluşturuyor. Ördekler, pelikanlar, kazlar, martılar, yağmurcunlar ve daha nice kuşun sesleriyle şenlenen göl ‘cennete düştüm’ diyeceğiniz yerlerden.

Kapadokya’ya oldukça yakın konumlanan göl Kırşehir’in merkezine 35 km, Mucur ilçesine de 16 km uzaklıkta bulunuyor.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Hirfanlı Barajı

Eğer su kıyısında piknik yapmak ve biraz da yüzüp dinlenmek isterseniz Kırşehir’in sayfiye yeri bu baraj. 1953 – 1959 yılları arasında inşa edilen baraj enerji üretimi sağlıyor. Sadece insanlara değil, Dikkuyruk, Tepeli Pakta, Macar Ördeği, Sakarmeke gibi kuşlara da ev olup fayda sağlayan baraj şehrin en sulak alanlarından. Baraj gölünün kıyısında ise Toklumen Plajı var. Kırşehir’İn denizi denilen plajda yazın yüzmeye doyamıyorsunuz.

Japon Bahçesi

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün bulunduğu alanda bir de içinizi açacak güzel bir Japon Bahçesi bulunuyor. Kazı evinin hemen yanında bulunan bahçe Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi’nin 1993 yılında başladığı Kalehöyük kazısında Japonların birçok eser bulunmasına duydukları sevinçle açılmış. Prens Takahito Mikasa’dan esinlenerek Mikasanomiya Anı Bahçesi olarak da anılan bahçede yapay şelaleler, ağaçlarla donanmış yollar ve süs balıklarının yüzdüğü bir havuz bulunuyor.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Çoğun Barajı

İnşa edildiği 1975 yılından bu yana bölgeye sulama hizmeti veren baraj, Kırşehir’e 20 kilometre uzaklıkta. Sakin bir göl kenarında piknik yapmak ya da taze balık yemek isterseniz şehrin mesire yerlerinden biri olan Çoğun Barajı’na gidebilirsiniz. Barajda su sporları yapabileceğinizi ve tatlı su kefali, aynalı sazan gibi birçok tatlı su balığı avlayabileceğinizi de hatırlatalım.

Hılla Gölü

Anadolu’nun üstünde nilüferlerin, altında da kayabalıklarının yüzdüğü seyirlik göllerinden Hılla Gölü’nün tarihi bir önemi de var.1250 yılının mart ayında Şeyh Edebali, Hacı Bektaş Veli gibi önemli isimlerin bu göl kıyısında bir araya gelip Moğol saldırılarından zarar gören Anadolu’nun geleceğini konuştuğu ve bir nevi Osmanlı Devleti’nin temellerinin attığı söyleniyor. Eski dönemlerde adı ‘su şehri’ (Akuova Saravena) olarak anılan Kırşehir’in az kalan sulak alanlarından biri olan ve her mevsim sabit 30 derecelik su ısısını koruyan göl, küçük olmasına rağmen büyük huzur veren yerlerden ve merkeze çok yakın Çukurbayır Mahallesi’nde bulunuyor.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Obruk Gölü

Kırşehir’in Mucur ilçesinde bulunan Obruk Gölü’nün uzaktan bakıldığında ilginç bir görüntüsü var. Sanki kayadan duvarlarla çevrilmiş gibi görünen göl yaklaşık bir km çapında sazlık ve su bitkilerinin olduğu alanlardan oluşuyor. Kırşehir gezilecek yerler arasında en seyirlik olanlarından…

Gölhisar

Yapay bir göletin bulunduğu parkta mangal yakıp, suda kayıkla gezebiliyorsunuz. Parkın en güzel yanını ise asırlık çınarlar oluşturuyor. Yeşil alan isteyenler ve ağaçların gölgesinde kıvrılıp uyumak için ideal.

Kaplıcalar

Kırşehir kaplıcalarıyla bilinen illerimizden ve metabolizma rahatsızlıklarına iyi gelen şifalı sularıyla her yıl binlerce kişinin sağlık için ziyaret ettiği yerlerden. Kırşehir gezilecek yerler arasından ilin merkezine yakın birçok ilçe ve köyde konumlanan kaplıcalarından bazıları ise şöyle;

Avcı İçmesi

Mucur ilçesinin 15 km yakınındaki köyden kükürtlü su çıkmakta. Mide sorunlarına ve hazımsızlığa iyi gelen suyundan ise en çok köy halkı yararlanıyor.

Terme Kaplıcası

Kırşehir’in merkezine bir km mesafedeki kaplıca Kuşdili Mahallesi’nde bulunuyor. 40 derece sabit su sıcaklığıyla, iki tesisi bulunan kaplıcanın damar, böbrek, kalp, romatizma, felç, kadın hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Bu kaplıca ayrıca Ahi Evran’ın asasını 3 kere yere vurmasıyla fışkıran su efsanesinin geçtiği yer.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Karakurt Kaplıcası

Şehrin 15 km batısında Karalar Köyü’nde bulunan kaplıcanın suyunda bolca kalsiyum sülfat ve bikarbonat bulunuyor. Suyunun ısısı her daim 50 derece olan Karakurt, romatizma, sinir ve kadın hastalıklarına iyi geliyor.

Bulamaçlı Kaplıcası

42 derece su ısısıyla romatizma, nevrit ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söylenen kaplıca Çiçekdağı ilçesine 4 km uzaklıkta.

63 derece sabit ısısıyla duyu en sıcak kaplıca olan Mahmutlu Kaplıcası ise yeterli tesis olmadığı için değerlendirilemeyen kaynaklardan.

Anıtlar

Türk Büyükleri ve Ozan Anıtı

Kırşehir’deki anıtın yapılış amacı ünlü Türk liderlerin gelecek nesiller tarafından da tanınıp hatırlanması. Çok eskilerde hüküm sürmüş devlet büyüklerinin ve hükümdarlarının anıtlarıyla kaplı bir alan göreceğiniz Kırşehir meydanında kısa bir tarih yolculuğuna çıkmaya hazır olun.

Kırşehir gezilecek yerler deyince ‘şuraya da gidin’ diyeceğimiz daha pek çok yer var. Eğer vaktiniz olursa Dadaloğlu’nun ve halk ozanımız Neşet Ertaş’ın da mezarını da ziyaret edin diyor, acıktığınızda meşhur keşkekinden tatmanızı öneriyoruz.

Kırşehir’e Nasıl Gidilir?

İster karayoluyla ister havayoluyla ulaşabileceğiniz Kırşehir bir İç Anadolu şehri. İstanbul Kırşehir arası 635 km, Ankara Kırşehir arası 189 km, Kayseri Kırşehir arası ise 132 km. Nevşehir Kapadokya Havalimanı şehrin arası 80 km ve servislerle şehre ulaşabiliyorsunuz.

Keyifli gezmeler dileğiyle…

 

YAZAR

By arzu / Author

Follow arzu
on May 10, 2018

Yorum (1)

  • Hasan çukur

    Güzel şehir inşallah yakında ziyaret ederiz

Yorum Yazınız

Araç çubuğuna atla