Kapadokya’ya ne zaman gidilir Ne Giyilir | Kapadokya

by Kapadokyadayim.com

Tüm mevsimlerin ayrı renklerle portresini çizen Kapadokya’ya ne zaman gidilir diye soruyorsanız, her zaman ayrı bir güzellikle büyülediğinin altını çizelim. ‘Güzel atlar diyarı’ Kapadokya, kışın beyaz bir örtünün altına giren vadileri ve beyaz bir gelinlik giyen peribacalarıyla, bahar aylarında coşan dereleri, çiçeklenmiş doğasıyla, yazın ise cıvıl cıvıl şenliğiyle ve biraz da kalabalık olarak karşılayacak sizi.

Bu sayfamızda Kapadokya’ya ne zaman gidileceği ve nasıl giyileceği konusunda detaylı bilgileri paylaşacağız. Yazıya başlamadan önce Kapadokya tatilinizi iyi planlayabilmeniz için aşağıdaki linkleri bırakıyoruz. Kapadokya’ya gelmeden tatil planlanmanızı ve aktivite rezervasyonlarınızı yapmanız, geldiğinizde sorun yaşamamanızı sağlayacaktır.

Otel rezervasyonlarınız için : Kapadokya Otelleri
Aktiviteler için                        : Kapadokya Aktiviteleri 
Paket Rezervasyon için.        : Kapadokya Paket Rezervasyonu

kapadokya manzarası

İç Anadolu Bölgesi’nin karasal iklimiyle aynı özellikleri taşıyan Kapadokya’da ani hava değişimleri pek görülmüyor ve bölgede bahar ayları özellikle Mayıs ayı dışında pek yağmur yağmıyor. Kışın ise yağışlar en çok kar şeklinde oluyor. Ama genel olarak hava durumu yazın da, kışın da açık ilerliyor. Kapadokya’nın ortalama yıllık sıcaklık değeri 12 dereceyi gösterirken, yılın yüzde yirmisinin 0 derecenin altında, yüzde onunun da 30 derecenin üstünde seyrettiğini de genel bir bilgi olarak ekleyelim.

Kapadokya’yı yaz mevsiminde gördüyseniz, bir de kışını görmenizi önerecek, baharı da es geçmemenizi ilave edeceğiz. Zaten her gidişiniz yeni keşifler getirecek, gördüğünüz yerleri bambaşka siluetlere büründürecek. Kapadokya’yı ‘kalabalıktan hoşlanmıyorum ve doğanın sessiz uykusunda gezmek istiyorum’ diyorsanız kışın, ‘dallardan sarkan meyveleri, çağlayan sularıyla vadilerde yorulmadan yürümek istiyorum’ diyorsanız baharda gezmenizi tavsiye ediyoruz. Kapadokya’ya ne zaman gidilirse gidilsin 12 ay boyunca misafirperver, her daim doyurucu ve eşsiz bir seyahat tecrübesi sunuyor, bizden söylemesi!

Kapadokyada güncel hava durumu için tıklayınız.

Kış Aylarında Kapadokya

Karasal iklimin tüm özelliklerini taşıyan Kapadokya’nın kışları oldukça soğuk ve sert olsa da, sıcaklık bazen 0 derecenin altında seyretse de, peribacalarını ve vadilerini anne elinden çıkmış danteller gibi görebilmek için üşümekten çekinmeyin diyoruz. Kışın Kapadokya’yı nasıl gezerim sorusuna cevap olarak değerlendirebileceğiniz birçok alternatif de var. Beyaz örtünün altındaki doğayı, Göreme’yi, Paşabağı’nı, Uçhisar’ı bir balon turuna katılarak gökyüzünden kuşbakışı görebilir, ATV kiralayarak peribacaları arasında dolanabilirsiniz. Ya da yerin altına gizlenmiş ve bir zamanlar her mevsim insanlara ev olmuş Derinkuyu, Kaymaklı’yı keşfedebilirsiniz. Kapadokya’da kış aylarında Erciyes Dağı turları da düzenleniyor.

kapadokyada kış

Kapadokya’ya ne zaman gidilir, kışın nerede kalınır alternatiflerini araştırırken Kapadokya’yla özdeşleşmiş mağara otellerin kışın sıcak, yazın ise serin olduğunu da unutmayın. Cave oteller kış konaklamaları için de ideal, tadını çıkarın.

Baharda Kapadokya

Kapadokya’ya ne zaman gidilir sorusuna en çok önerilen, Kapadokya için en çok tercih edilen favori mevsim ilkbahar ve sonbahar ayları. İlkbaharda doğanın dirilişini, yeşilin canlanışını, çiçeklerin yaydığı kokuyu duyumsamak istiyorsanız belki de dünyanın en güzel portresini burası çizecek gözlerinizin önüne. Sonbaharda ise uyku öncesinde söylenen bir ninni dinler gibi, yeşille sarının karışıp renk seramonisine dönüştüğü bir doğa karşılayacak sizi. Badem, kayısı ağaçları, gelincikler içindeki vadilerde yürürken yaşam sevincinizin canlanacağı Nisan – Mayıs ayları; kış öncesi doğanın sarımtırak renklerdeki vedasına karışacağınız Ekim – Kasım ayları ideal. Bu mevsimler üşümeden, terlemeden gezmeyi daha keyifli bir hale getirirken etkinliklerin en yoğun olduğu dönemleri de kapsıyor. Cappadox festivali bu etkinliklerden sadece biri. Festivalde Kapadokya’nın gizemi müziğe, yöresel tatlara adeta fon oluyor. Bölgenin sunduğu lezzetler, şarap tadımları ve açık hava konserleriyle coştukça coşuyorsunuz.

kapadokya manzarası

Vadilerinde ister bisiklet, ister bir ATV sürebiliyor ya da at koşturup deveye binebiliyorsunuz. Gün ışımadan havalanan uçan balonlarında bahar rüzgarını çok sevdiğini de belirtmiş olalım.

kapadokya atlar

Yazın Kapadokya

Dünyada güneşin en güzel battığı yerlerden biri de Kapadokya. Güneşin kırmızı ışıklarının vadileri yalayarak geçtiği ve renklerin başka alemlere götürdüğü Kapadokya’da yine karasal iklimin etkisiyle güneş havadayken oldukça terleyebilir, gece ise üşüyebilirsiniz. Bölge düzlük ve açık bir alan olduğu için gece – gündüz sıcaklık farkları da bir hayli fazla. Gündüz öğlen hava sıcaklığı 30-40 derece hissedilirken gece ise bu değerin yarısına iniyor ve kurak bir iklim sergiliyor.

Yazın başlangıcı sayılan Haziran ayında Kapadokya’da yeşillik azalarak yerini sarı bir doğaya bırakmaya başlıyor. Ağustos ayı ise bölgenin en kurak dönemi. Kış konaklamaları için önerdiğimiz cave otelleri yaz konaklamaları için de rahatlıkla düşünebilirsiniz. Yazın klimaya bile gerek duymadan doğal serinlikte bir konfor sunuyor.

kapadokya balon manzarası

Kapadokya’ya yapacağınız seyahatlerde en yoğun kalabalıkla, bayramlar ve özel günlerde karşılaşacaksınız. Kalacağınız otel seçiminde erken rezervasyon hem yer bulabilmeniz, hem de istediğiniz standartlarda seçim yapabilmeniz için önemli. Konaklama için bayram ve özel günler için farklı bir fiyat tarifesi uygulanıyor. Kapadokya’nın en yoğun dönemi olan bahar aylarında konaklama fiyatları artarken, yaz ve kış mevsiminde azalıyor.

kapadokya manzarası

Kapadokya’da Ne Giyilir?

Kapadokya’ya yapacağınız seyahatin tarihini belirledikten sonra karasal iklimini de göz önünde bulundurarak bavul hazırlamanızı öneriyoruz. Seyahatiniz bahar veya yaz ayları içinde olacaksa, gün içindeki yüksek sıcaklıklara önlem olarak şapka, dudak koruyucu, güneş gözlüğü, güneş kremini mutlaka yanınıza alın. Gündüz şort, bermuda ve ince t-shirtlerle gezerken, gece daha kalın giysilere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden bavulunuzda uzun kollulara, montlara ve pantolonlara da yer açın. Eğer bir kış seyahati yapacaksanız Kapadokya’nın çok soğuk olacağını unutmayın. Bere, atkı, kalın montlar, kalın safari pantolonları, kazak, yünlü çamaşır, çorap ve botlar olduktan sonra üşümeden gezebilirsiniz.

Yürüyüş ayakkabıları Kapadokya’yı gezmeniz için olmazsa olmazlardan. Vadi yürüyüşlerinde ve tırmanma, iniş gerektiren parkurlarda en çok onlara güveneceksiniz. Toz ve kir tutmayan ince eşofmanlar da rahat hareket edebilmeniz için mutlaka götürmeniz gereken giyeceklerden. Tabii aksiyonlu geziler için de içine el feneri, su matarası, kamera ve fotoğraf makinesi aparatları koyacağınız sırt çantasını da unutmayın.

Kapadokya’da ne giyilir sorusuna yanıt genelde seyyah kıyafetleri olurken, gece hayatını seven misafirler için de bavula ilaveler olabilir. Vadi gezerken giyemeseniz de topuklu ayakkabıların pekala giyilebileceği, dans edebileceğiniz, konforlu sunumları olan yerler oldukça fazla Kapadokya’da… Ne giyeceğiniz ise tamamen sizin tarzınız!

You may also like

5 comments

masum Haziran 5, 2018 - 11:27 am

merheba 25-26 hazıran ayın geip gezmek istıyorum.
nerede baslamam gerek
giriş ucretı ne
varsa engelliye indırım varmı
ne gibi tekbır almam lazım
acılış kapaniş saatı varmı
geziye ne kadar surede bıtırebılırım
en yakın öğretmen evi varmı
hangi ilçede

Reply
admin Haziran 16, 2018 - 10:11 am

Merhabalar,
Sorularınızı info@kapadokyadayim.com adresine gönderebilirsiniz.
Teşekkürler

Reply
Mustafa Ekim 15, 2018 - 12:09 am

Merhaba , ben Eşim , Annem ve babamla birlikte ailece Mart Ayının ortaları nisan ayının Başı gibi Kapadokyaya gelmeyi planlıyoruz. Otel veya Ev fiyatları ve balon turu fiyatlarında bana yardımcı olabilirmisiniz . Ayrıca Mart ayında gelmek sizce nasıl idel bir zamanlamamı ? Teşekkür ederim.

Reply
admin Kasım 2, 2018 - 1:58 pm

Mustafa Bey Merhabalar ,
Bahar ayları Kapadokya için ideal aylardır. Biraz kişisel bir yorum olabilir ama Nisan-Mayıs en güzel aylarıdır.
Otel ve ev konusunda turizm acentaları ile iletişime geçiniz.

Reply
GÜLTEKİN Kasım 5, 2018 - 8:09 pm

Mustafa bey kasım sonu nasıldır aile ile gezilir mi

Reply

Leave a Comment