Kapadokya’nın Desteğe İhtiyacı Var!

Dünya çapında büyük bir üne sahip olan ve ülkemizin en popüler turizm bölgelerinin başını çeken Kapadokya ne yazık ki kaybettiği yabancı turistleri hala geri kazanamamış durumda. Bu konuda bazı açıklamalar yapan TÜRSAB Kapadokya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Coşkun Kırtıl bölgenin teşvik ve desteğe ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Kaybedilen yabancı turistlerin hala geri kazanılamadığını dile getiren Kırtıl, şu anda bölgenin yerli turistlerin hafta sonlarında yaptığı ziyaretler ile ayakta durmaya çalıştığını söyledi. Temmuz 2015’ten bu yana kapanan otel sayısının da yediye yükseldiğini ifade eden Kırtıl, tarıma verilen desteğin turizme de verilmesini istediklerini, bölgenin devlet tarafından yapılacak her türlü destek ve teşvike ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

Kapadokya’da yabancı turist yok!

2014 yılını Kapadokya bölgesinin altın yılı olarak değerlendiren Coşkun Kırtıl, 2018 yılı içinde aynı orana ulaşmanın ne yazık ki mümkün olmadığını söyledi. Şu anda bölgede yüzde 85 oranında yerli turistlerin hafta sonu ziyaretleri ağırlıkta ve yabancı turist portföyünü de genel olarak Çinli turistler oluşturuyor. Özellikle darbe teşebbüsü sonrasında bölgedeki turizm hareketlerinin ciddi anlamda azaldığına değinen Kırtıl, Amerika, Avrupa ve Japonya’dan gelen turistlerin sayısının dibe vurduğunu kaydetti.

Kapadokya için nisan ve mayıs aylarının en dolu geçen zamanlar olduğunu ifade eden Coşkun Kırtıl, şu anda bölgede hiç yabancı turist olmadığını söyledi. Esnafın ise hafta sonu gelen yerli turistler sayesinde ayakta kaldığını ekledi. Özellikle bu yıl Ramazan ayının mayısa denk geliyor oluşunun yerli turist sayısını da azaltacağına değinen Kırtıl, normalde Eylül ayına kadar gelen talep ve rezervasyonların yokluğundan bahsetti.

Şu anda yalnızca yerli ve Çinli turistler sayesinde ayakta kalan bölgenin mutlaka devlet desteğine ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Kırtıl, Erciyes’te gerçekleşen kış turizmi çalışmalarının çok iyi gittiğini ve ortak programlar yapmak istediklerini ifade etti. Özellikle Kayseri’den gelen turistlerin Nevşehir’den dönmesi, Nevşehir’dekilerin de Kayseri’ye uğraması için çalıştıklarını, bu çalışmaların az da olsa turizm faaliyetlerine katkı sağladığını sözlerine ekledi. Özellikle Erciyes’in Kapadokya üzerinde bir etkisi olmaya başladığını da vurguladı.

YAZAR

on Mar 05, 2018

Yorum Yapılmamış

Yorum Yazınız