Kapadokya Konaklama ve Otel Rehberi

by Kapadokyadayim.com
Published: Last Updated on

Doğasıyla, tarihiyle ve hala dilden dile dolaşan efsaneleriyle her daim turizmin gözbebeği olan Kapadokya konaklaması için birçok alternatifiniz var. Gideceğiniz mevsime, istediğiniz konfora veya bütçenize göre konaklamak için sayısız Kapadokya otelinden birini seçebilir, oluşturduğunuz gezi rotanıza en yakın yerlerde kalabilirsiniz.

Sizler için seçtiğimiz en iyi kapadokya otellerini de gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

kapadokya konaklama - argos

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya’nın kültürünü yansıtan, modernize olmasına karşın gelenekselliğini de koruyan birçok butik otel olduğu gibi, lüksün çıtasını yükselten ve mimarisiyle dünyada da adından söz ettiren konaklama şekilleri de var bölgede. Ailenizle birlikte geldiğinizde çocuklar için rahatlığın ve oda konforunun olduğu oteller de bulabiliyorsunuz, hostel tarzında oldukça uygun fiyatlara kalabileceğiniz yerlerde. Kapadokya’da her bütçeye ve standarda göre bir konaklamayı erken rezervasyon yaptırdığınızda mutlaka bulabiliyorsunuz.

Kapadokya’da Oteller

kapadokya konaklama

Masal gibi bir diyarın, Kapadokya’nın arka fonu olan oteller, peribacaları ve geleneksel yaşam dokusuyla özdeşleşen bir şekilde inşa edilmiş. Hemen hemen hepsi kayalara oyularak yapılmış. Bölgenin simgesi asırlık taş evlerden bazıları restore edilerek butik otellere dönüştürülmüş. Hatta öyle büyüleyici bir atmosfer yaratılmış ki, yabancı turistler sadece bu otellerde konaklamak için bile bölgeye gelmeye başlamış. Hemen hemen hepsinin gezilecek noktalara yakın olduğu, manzarasının bir vadiye veya akarsuya baktığı taş evler, Kapadokya konaklamalarında oldukça fazla rağbet görüyor. İster izin gününüzde değerlendirebileceğiz bir tatil, ister özel gün kutlamaları ve balayı için mağara otel alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Kapadokya konaklama için bütçesine ve konforuna göre birkaç yönlendirme yapmış olsak da aynı çıtalarda kıyaslayacağınız yerleri siz de seçebilirsiniz.

Kapadokya’da uygun fiyata konaklamak istiyorsanız hosteller, pansiyonlar, apart ve butik oteller arasında değerlendirmeler yapabilirsiniz. Hosteller diğer misafirlerle ortak kullanım alanlarına sahip mekanlar olduğundan ailenizle birlikte çıkacağınız tatiller için konaklamanızı önermiyoruz.

‘Benim için tarihi doku önemli’ diyorsanız, Kapadokya konaklama için değerlendireceğiniz seçeneklerden taş evleri öne çıkarabilirsiniz. Taş evler Kapadokya bölgesindeki turistik ilçelerin sokak aralarında da, nehir kıyısında veya vadi yamaçlarında da konaklama hizmeti veriyor. Kimisi ise bu noktaların dışında bağlık ve yeşillik alanlarda arabayla ulaşılabilen mesafelerde kalıyor. Kışın sıcak, yazın ise serin olan taş evlerin bu yalıtımı sağlayan doğal bir izolasyonu var. Kışın şömine önünde Kapadokya şarabınızı yudumlayarak havada uçan balonları ve eşsiz doğa manzaralarını izleyebiliyorsunuz. Yazın ise verandalarında ya da teraslarında gün batımını seyre dalabiliyorsunuz.

‘Bütçem yeterli, bir daha mı geleceğim dünyaya, en konforlusunda kalayım’ diyenlere dünyada bilinen otellerin Kapadokya’da da hizmet verdiğini ayrıca ilave edelim. Sunduğu hizmetlerin standardını bozmayan ve bölge dokusunu konfor sağlayan günümüzün trendleriyle birleştiren bu otellerde bütçenize layık bir ağırlamayla karşılaşacaksınız.

Kapadokya Bölgeleri ve Konaklama

Göreme’de Konaklama

Kapadokya Göreme konaklamalarda yürüyerek gezilecek yerlerin yakınlığı, restoranlarının bol ve daha sessiz bir yer olmasından dolayı en çok tercih edilen lokasyonlar arasında başı çekiyor. Kapadokya’da görülmeden dönülmez denilen Göreme Açık Hava Müzesi’de konaklama tercihlerini çoğu zaman buraya kaydırıyor. Kapadokya’yı araba kullanmadan keşfetmek isteyenler için en çekici turistik noktalar Göreme’de bulunuyor. Küçük bir kasaba olmasına rağmen yaklaşık 200 konaklama mekanına ev sahipliği yapıyor. Gün başlarken gökte uçan balonları penceresinden görebileceğiniz yamaçtaki oteller arasından seçim yapabilirsiniz.

Ekonomik bütçeyle Göreme konaklamaları için merkezde bulunan, geleneksel tarzlı ve evcil hayvanlarınızı da kabul eden Travelers Cave Pension ve Royal Stone Houses’ı tercih edebilirsiniz. Ortalama fiyat aralığında Göreme konaklaması yapmak için ise yine geleneksel bir stil benimseyen taş evler tarzındaki Maccan Cave Hotel, Imperial Cave Hotel, Sultan Cave Suites, Historical Göreme House’u değerlendirebilirsiniz.

Uçhisar’da Konaklama

Uçhisar Kapadokya’nın en yüksek noktası olduğundan tüm Kapadokya’yı tepeden izleme imkanı sunan otellerle karşılaşacaksınız. Diğer turistik noktalara göre daha sakin ve yazın iyi gelen hafif bir rüzgarı var. Bir konaklamada konfor ve lüks arayanlardansanız, Uçhisar bu beklentilerinizi karşılayacak oteller açısından oldukça zengin.

Argos in Cappadocia, Uçhisar otelleri arasında ödüllü otellerden biri. Hem romantizm içeren hem de konforlu sunumlarıyla dünyada en iyi oteller listesine adını eklemiş. Aden Hotel, Taşkonaklar ve Kaya Otel’de Uçhisar’ın konaklama için diğer değerlendireceğiniz otellerinden.

Ürgüp’te Konaklama

Eğer gece hayatından hoşlanıyor ve eğlenmeyi seviyorsanız Ürgüp konaklamanız için doğru bir tercih olacak. Kapadokya’nın en gelişmiş bölgesi olan Ürgüp’te Selçuklular zamanında yapılmış tarihi konaklar, mağaradan oyma evler restore edilmiş ve butik otellere dönüştürülmüş. Gece çocuğunuz ateşlenirse ya da acil çözüm gerektiren bir problem yaşadığınızda nöbetçi eczaneye en kolay ulaşabileceğiniz yer Ürgüp. Geleneksel doku korunmaya çalışılsa da Ürgüp’te kendinizi bir şehirdeymiş gibi hissedeceğinizi de söylemeden geçmeyelim. Aynı zamanda Kapadokya’nın gezilecek yerlerine en yakın olan lokasyon olmasıyla burada konaklama tercih ediliyor. Kayseri ve Nevşehir havaalanlarına ulaşmak burada konakladığınızda daha kolay.

Kayakapı Premium Caves Cappadocia, Ürgüp’ü tepeden izleyebileceğiniz ve geleneksel dokuda bir Ürgüp oteli. Otel Cave Konak Ürgüp ,Dere Suites, Serinn Hause, Aravan Evi, Sacred House Otel’de Ürgüp’ün en beğenilen otellerinden. Meşhur dizi evi Asmalı Konak’ta Ürgüp konaklama için seçebileceğiniz yerlerden.

Avanos’ta Konaklama

Avanos konaklama açısından Göreme, Uçhisar ve Ürgüp’ten sonra tercih edilen bir kasaba. Daha çok sanatçı kimliğiyle, çanak çömlek işlikleriyle bilinen bu şirin kasaba restore edilen ‘Avanos Evleri’ ünlü. Eğer Avanos’ta kalacaksanız Tevfik Körükçü Konağı, Hikmet Cingi Evi gibi restore edilmiş taş evlerde konaklayabilirsiniz.

Kapadokya konaklama fiyatları ve sunulan hizmetler

Kapadokya bölgesindeki otellerin çoğunda 0-7 yaş aralığındaki çocuklarınız için konaklama ücreti ödemiyorsunuz. İnternet ve otopark gibi hizmetler ücretsiz ve genellikle oda kahvaltı fiyatı veriliyor. Bazı oteller havaalanı transferi sağlayabiliyor ve günlük turlarla balon turları konusunda yönlendirme yapabiliyorlar. Butik oteller seçtiğinizde aile sıcaklığı, büyük oteller seçtiğinizde de konfor yaşıyorsunuz. Fiyatlar ise sezonlara göre değişiklik gösteriyor. Kapadokya’nın en yoğun sezonu ilkbahar ve sonbahar ayları. Bu aylarda ve resmi tatillerde fiyatlar daha yüksek oluyor. Yaz ve kış aylarında ise biraz daha düşük fiyatlarla konaklama yapabiliyorsunuz. Fiyatlar gecelik kişi başı pansiyon ve hostellerde ortalama 40 tl’den başlayıp, lüks konaklamalarda 500 tl’yi geçebiliyor.

Kapadokya konaklamaları için tüyolar

Kapadokya’da yapacağınız konaklamalarda önceden rezervasyon yaptırmanız yer açısından sıkıntı yaşamanızı engelliyor. Özellikle bayramlardan en az iki ay önce yer ayırtmak gerekiyor. Otelinizi seçerken referanslarına bakmanız ve internetten yapacağınız rezervasyonlarda hakkındaki yorumları okumanız önceden fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Fiyat açısından karşılaştırma yapabilmek de artık internet ortamındaki sitelerle oldukça kolay. Ayrıca fırsat sitelerinde de belirli dönemlerde yapılan indirimleri ve ek hizmetleri satın alabiliyorsunuz.

You may also like

Leave a Comment