Kapadokya’da Serpme Kahvaltı ve Kahvaltı Mekanları 2021

by Kapadokyadayim.com
kapadokya kahvaltı

Kapadokya’da güne başlamak demek vadiden havalanan güvercinlere, gökyüzüne yayılan balonlara, mis gibi kokan doğasına günaydın derken mutluluk demek. Ve ‘Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’ demiş Cemal Süreya. Kapadokya kahvaltısı da işte bu mutluluğun katma değeri demek!

Kapadokya kahvaltısı denilince akla ilk gelenler, vadilerde gezerken dalından koparılıp yenen meyvelerle yapılan çeşit çeşit reçeller, bahçelerden taze taze gelen kokulu kıraç domatesler, biberler ve yöre kadınlarının elde açtıkları gözlemeler oluyor ilk önce. Elleriyle yaptıkları tere yağlar, peynirler de Kapadokya’da kahvaltının olmazsa olmazı. İyi bir kahvaltı özellikle Kapadokya’da yeniyorsa mükellef olduğu kadar organik bir sabah sofrası demek. Doğal, rafine ve taze lezzetlerin sunulduğu Kapadokya kahvaltı sofralarında ise bakın neler var;

Kapadokya Kahvaltısı

İster Kapadokya serpme kahvaltısı, ister açık büfe sunum olsun, en dikkatinizi çeken sofradaki çeşit çeşit reçeller olacak. Her meyvenin, hatta sebzenin değişik reçel sunumları ‘Kapadokya’da yemiştim’ diye aklınızda kalacak. Reçeller ve pekmezler bağlardan, bahçelerden toplanan Kapadokya’nın kendi mahsulünden yapılıyor çoğunlukla. Örneğin kiraz reçelini duymuş muydunuz? Mevsimindeyseniz Kapadokya’da duyacaksınız, Peynir çeşitleri ise tulum peyniri, çökelek, kaşar ve beyaz peynir; sunumu iddialı yerlerde ise farklı peynir tabağı sunumlarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Yeşil, siyah ve kırma zeytin kahvaltılarda fiks sunulan zeytin türleri. Et ürünlerinde sucuğunu hazır almayıp kendi yapan müesseseler de var. Ama yeşillikleri hiç kimse marketten almıyor, hepsi tarladan, ya da kendi bahçelerinden gelen ürünler.

 

Hamur işleri Kapadokya mutfağında önemli bir yer teşkil ediyor. Tava börekleri, şehirde yiyemeyeceğiniz otlu gözlemeler ve mayalı hamurlar, tandırda pişmiş ekmekler de Kapadokya kahvaltı masalarında bulunan lezzetlerden. Tabii iştah açıcı acıka, çeşnili sos ve ezmeleri de saymadan geçmeyelim. Patates kızartmasını sabah kahvaltısına yakıştırmayanlara da özellikle Kapadokya’da bir de sabah denemelerini önerelim. Çünkü buranın patates kızartmaları kıraç patates denilen lezzeti daha doygun patateslerden yapılıyor.

Kapadokya’da sunum tercihinize, beklentinize ve bütçenize göre bir çok kahvaltı mekanı var. Fiyatları ise 40-50 TL’den başlayıp 80-90 TL’ye kadar çıkabiliyor. Kapadokya kahvaltısı denilince en beğenilen, en çok tercih edilen farklı fiyat yelpazesindeki seçeneklerini ise sizler için derledik. Kapadokya kahvaltıları nerede, kahvaltı fiyatı nedir diye sorup merak edenlere;

Kapadokya’da Kahvaltı Yapılacak Yerler

 

Vadiye Karşı Açık Hava Kahvaltısı : Karşı Bucak Cafe

Bizim ilk sırada listelediğimiz kahvaltı noktası Göreme’de bulunan Karşı Bucak Cafe’dir. Göreme merkeze yakın ama biraz yukarı doğru yürüyeceğiniz için arabayla gitmenizi tavsiye ederiz. Karşı Bucak Cafe vadi manzaralı açık havada bulunan masalarda kahvaltı sunuyor. Yaklaşık 20 Çeşit kahvaltı ürününü masanızda bulacaksınız. Sahanda yumurta,  peynir çeşitleri ve meyveleri de kapsayan kahvaltının kişi başı ücreti 65 TL ‘dir. Serpme kahvaltı yeterli gelecektir, isterseniz sucuklu yumurta, menemen gibi seçeneklerle de kahvaltınızı zenginleştirebilirsiniz.Eşiniz, sevgiliniz ve ailenizle keyifle kahvaltı yapabileceğiniz bir nokta olan Karşı Bucak Cafe’yi Kapadokyadayim.com olarak öneriyoruz. Vadi manzarası ile kahvaltınızı yapabileceğiniz Karşı Bucak Cafe, Kapadokya’nın olmazsa olmazı fotoğraf çekimleri için de çok uygun. Bol bol çekilebilirsiniz. 

Rezervasyon yapmak için arayınız : 0555 089 33 50

Monte Cappa Cave House

Kapadokya’da mis gibi dağ havasını soluyacağınız ve oksijenin en masumuyla tanışacağınız Monte Cappa Cave House yörenin tarihi dokusunda yapılmış yarım asırlık bir taş bina. Restorasyonu özüne bağlı olarak yapılmış ve günümüzde 5 odasıyla hem konaklamak için hem de enfes bir kahvaltı için Kapadokya’nın en ideal yerlerinden.

kapadokyada-kahvaltı-8

Yer altında bulunan tandır fırınının ekmeğini ve üzerine sürüp yemeye doyamayacağınız meyve reçellerini, ekolojik çiftliklerinde tamamen kendileri organik olarak üretiyorlar.  Terasında taze toplanmış yumurtayla yapılan omleti yerken ve çayınızı yudumlarken dağların manzarası ve kuş sesleriyle güne mutlu başlamak garanti…

Adres: Karlık Köyü No: 174 Ürgüp / Nevşehir

Tel : (0384) 355 63 93 – info@montecappa.com

Melekler Evi Cave Hotel

2003 yılında kayadan oyma eski bir taş evi restore ederek hizmete açan bir mimar çiftin tasarımı Melekler Evi, samimi havasıyla ve Erciyes’iperibacalarını, Roma mezarlarını seyrederken alacağınız hazla, tabii bir de Kapadokya kahvaltısıyla öne çıkan Kapadokya mekanlarından. 7 odasıyla konaklamak için de tercih edebilir, açık büfe kahvaltısından yöresel lezzetler tatmak için de gidebilirsiniz. Zengin serpme kahvaltıya sahip otelde karışık kızartma gözlemeler, seçeceğiniz yumurta ( omlet, menemem, sucukla yumurta vs ) dahildir. Kişi başı kahvaltı fiyatı 80 TL ‘dir. 

kapadokyada-kahvaltı-5

Adres : Dereler Mah. Dere Sk. No: 59 Ürgüp / Nevşehir

Tel : (0384) 341 71 31 – info@meleklerevi.com.tr

Serınn House

Kapadokya’da tasarımıyla ön plana çıkan ve New York Times’dan tasarım otel kulvarında tam puanla ödüllendirilmiş Serinn House otel, Kapadokya yöresel yapısından ayrılıyor. Tarihi taş evleri ünlü tasarımcıların mobilyaları ve dekor objeleriyle donatılan otel, minimalist özellik arayan gezginler için konaklamada ideal. Ama bir de kahvaltısı var ki, içine özen ve sevgi katıldığını hemen anlayabiliyorsunuz. Foccaciokurabiyetart gibi mutfaktan yükselen ‘biz farklıyız’ seslerine organik domatesler ve taze sıkılmış portakal suları gibi lezzetler eşlik ediyor. Hem yöresel, hem de dünyadan birçok sunum içeren bu kahvaltıyı, hele bir de uçsuz bucaksız bir Kapadokya manzarasına açılan terasta yapınca sabah hiç bitmesin istiyorsunuz.

kapadokyada-kahvaltı-6

Adres : Esbelli Sokak No.36, Ürgüp / Nevşehir

Tel: (0384) 341 60 76 – info@serinnhouse.com

Çınarlı Café

Aslında bir at binme çifliği olan Çınarlı Café, Kapadokya’da kahvaltının hakkını veren mekanlardan biri. Kahvaltı masanızda Van’dan gelen peynir ve tereyağının yanında taze yeşillikler, acıka, ev yapımı reçeller ve dahasını bulacaksınız. Günün her saati kahvaltı yapabiliyorsunuz. Manzarasını ve doğasını da beğenecek, çocuklarınız varsa çekinmeden oynayacakları, ata binecekleri bir yere gelmenin rahatlığını duyacaksınız.

kapadokyada-kahvaltı-7

Adres : Ulaşlı yolu, Memiş Aksoy Caddesi, 370 Evler Mah, No.83, Ürgüp / Nevşehir

Tel : (0530) 143 03 26

Göreme Panorama Cafe

Göreme’nin girişinde, Güvercinlik Vadisi’nin bitişinde olması ve tabii muhteşem manzarasıyla bir Kapadokya sabahına merhaba diyebileceğiniz en güzel noktalardan biri Göreme Panorama Cafe. Personel samimi ve sıcak, kahvaltısı ise zengin bir sunum içeriyor.

kapadokyada-kahvaltı-8

Adres : Uzundere Caddesi/No.3 Göreme / Nevşehir

Tel : (0384) 271 24 94 – panoromacafe_cave@hotmail.com

Saklı Konak

Kahvaltıdan beklentiniz hangisini yiyeceğinize bir türlü karar veremediğiniz reçeller, hepsinden tatmak istediğiniz zeytinler peynirler ve taptaze yeşilliklerse Saklı Konak’ta hem çabuk acıkacak, hem de gözünüzü sofradan alamayacaksınız. Kahvaltılıkların çoğu organik. Aklınıza gelen her türlü reçeli burada tadabiliyorsunuz. Hatta domates reçeli bile masaya gelen reçellerden. Kaymak ve süt komşu bahçenin ineklerinden. Her güne özel bir farklılıkta katılıyor kahvaltı menüsüne. Bir gün gözleme varken ertesi gün mis gibi yumurtalı ekmek de gelebiliyor mesela.

kapadokyada-kahvaltı-9

Adres : Tekelli, Uçhisar /Nevşehir

Tel : (0530) 568 14 98 – info@saklikonakhotel.com

Cafe Şafak

Aile sıcaklığını hissedeceğiniz Kapadokya kahvaltı mekanlarından biriGöreme Açık Hava Müzesi yolu üzerinde kalıyor. Kapadokya serpme kahvaltısında çeşitler zengin ve istenirse sucuklu yumurta ve gözleme de yapılıyor. Her şey dahil kişi başı fiyatı 25 TL. Grup halinde gidildiğinde fiyat düşürülebiliyor. İşletme tek katlı, isterseniz içerde isterseniz çarşı yoluna bakan dış kısmında oturabiliyorsunuz. Kahvaltısının yanında diğer yemeklerinin de oldukça beğenildiğini de söylemeden geçmeyelim.

kapadokyada-kahvaltı-10

Adres : Müze Caddesi No: 28 Göreme / Nevşehir

Tel : (0384) 271 2597

Nazar Börek Cafe

Annenizin böreği dışında her böreği beğenmeyenlerdenseniz, böreklerini ve gözleme çeşitlerini çok beğeneceğiniz küçük bir işletme Nazar Börek. Menemenleri de oldukça tutulmuş ve kahvaltı için tercih edilen Kapadokya mekanlarından.

kapadokyada-kahvaltı-11

Adres : Müze Cad. No:30, Göreme / Nevşehir

Tel :  (0384) 271 24 41

Zeytin Cafe & Ev Yemekleri

Ürgüp’te mantısı ve diğer ev yemekleriyle nam salmış şirin, küçük bir mekanken kahvaltısıyla da müşterisini memnun ediyor Zeytin Cafe. 2 çeşit zeytin, 2 çeşit peynir ve reçel çeşitleri, bol yeşillikle sunduğu serpme kahvaltısı bulunmaktadır.

Adres : İmran Mah. Kayseri Cad. No: 31, Atatürk Bulvarı | İş Bankası Yanı, Ürgüp / Nevşehir

Tel :  (0384) 341 73 99

Vadi Cafe Restaurant

Çavuşin’in muhteşem manzarasıyla Vadi Cafe’nin kurduğu serpme kahvaltı sofrasında 28 çeşit bulunuyor. Sucuklarını, reçellerini hazır kullanmıyor kendileri yapıyorlar. Kahvaltıda ikram ettikleri börekler de kendi el emekleri. Çavuşin’e geldiğinizde uğrayın diyoruz.

kapadokyada-kahvaltı-12

Adres : Çavuşin Köyü, Vadiler Sokak, No: 152, Çavuşin / Nevşehir

Tel :  (0535) 652 08 39 – info@vadicaferestaurant.com

Akhal-Teke Binicilik Merkezi

Sadece 30 tane atı olan ve binicilik eğitimi veren bir yer değil, Avanos’ta doğa ile iç içe kallavi kahvaltı sunan bir yer aradığınızda da ismi anılan mekanlardan biri. Kapadokya serpme kahvaltısının sunumunda 13 çeşit reçel bulunuyor. Peynir, yoğurt gibi ürünleri ise kendileri yapıyorlar. Çocuklar için oyun alanı da bulabileceğiniz Akhal-Teke’de serpme kahvaltı fiyatına sadece sıkma portakal suyu dahil değil. Fiyatı fazla bulanlara bu Kapadokya kahvaltısının 3 kişinin bile doyabileceği kadar zengin bir sunumu olduğunu da hatırlatalım.

kapadokyada-kahvaltı-13

Adres : Camikebir Mah | Kadi Sok. No:1, Avanos / Nevşehir

Tel :  (0384) 511 5171 – mail@akhal-tekehorsecenter.com

Gamirasu Cave Otel

Gamirasu Cave OtelForbes Dergisi tarafından Ortadoğu’da bulunan en iyi oteller arasında 6. sıraya yerleşmiş. Otel kahvaltısında da oldukça iddialı, bu yüzden ABD’denGüney Amerika’dan ve Kanada’dan Kapadokya’ya gelen gezginler bu kahvaltıdan nasiplenmeden gitmiyor. Kahvaltıdaki sunumların tamamı köydeki tarlalardan ve kendi bahçesinde yetişen organik ürünlerden oluşuyor. Ev yapımı reçeller, köyde yapılan hakiki petek balı, köy ekmeği, peynir, kaymak ve meyve çeşitleriyle donatılmış açık büfeden masanız şenleniyor. Otel alanında bulunan 11. Yüzyıl kalıntısı bir manastır da mekanın atmosferini oldukça etkiliyor.

kapadokyada-kahvaltı-3

Gamirasu Cave Otel Ürgüp’ün Ayvalı Köyü’nde bulunuyor. En iyi Kapadokya kahvaltıları arasında listemize yerleşen bu butik otele uğramadan kahvaltı yapmayın diyoruz. Kiremitte menemensucuklu ve pastırmalı yumurta siparişleriniz de dahil.

Adres : No :101, Ayvalı Köyü Yolu, 50400 Ürgüp / Nevşehir

Tel : (0384) 354 58 15 – info@gamirasu.com

Deneyiminimizi ve yorumlarınızı bu safyada bizlerle paylaşmayı unutmayın.

You may also like

1 comment

Önder Haziran 29, 2021 - 9:25 am

Merhaba,
İsmim Önder. Wish Cappadocia Hotel ve yeni açtığımız harika manzaralı teras bar ve kafemiz Wish Terrace’ı sitenizde görmek isteriz. Bizim işletmelerimizi de sitenize ekler misiniz ?

Reply

Leave a Comment