Kapadokya’da Hangi Bölgede Konaklamalısınız ? Bölge Bölge Kapadokya

by Kapadokyadayim.com

Kapadokya, hem ülkemizin hem de dünyanın en özene bezene işlenmiş dantel coğrafyalarından. Kapadokya’da hangi bölgede kalmalıyım’ sorunuzu yanıtlayacak onlarca alternatif sunan bölgede, gezi rotanızı belirlerken hem yerde, hem gökte, hem de yerin kat kat altındaki yeraltı şehirlerinde gezecek birçok yer buluyorsunuz.

Bölgenin 2 milyon yıl öncesine kadar aktif olan yanardağı Erciyes’in, Melendiz Nehri ve Hasan Dağı’nın şekillendirdiği coğrafyasıyla, gelmiş geçmiş medeniyetlerin bu coğrafyaya işlediği kültürle iç içe geçmiş bu gizeme şahit olmak için size düşen sadece tatilinizi planlamak. Bölgenin karla kaplı peribacaları da, vadilerinin çiçeğe durduğu baharları da görülesi. 4000 yıllık mazisiyle birlikte yılın 4 mevsimi hem kültür hem doğa tatili yapabileceğiniz, her gittiğinizde sanki yeni görmüş gibi hissedeceğiniz bir atmosferi var.

Özel günlerde, bayramlarda ve resmi tatillerde dolup taşan Kapadokya’ya hem ulaşım hem de konaklamada sorun yaşamamak için rezervasyon konusunda erkenci davranmanız gerekiyor. Konaklama yapacağınız bölgede karar kılarken, gezi rotanıza göre hareket etmeniz ise tatilinizde vakti verimli kullanmanız açısından önemli. Kapadokya’da her noktanın birbirine yakın olduğunu, araç kiralama ile dolmuş ağının rahat sağlandığını ve bölgedeki ulaşımınızda büyük illerdeki trafik sorunuyla karşılaşmayacağınızı önceden hatırlatmak isteriz.

‘Kapadokya’da Hangi Bölgede Kalmalıyım’ sorunuza yanıt olacak öneriler

Kapadokya’ya daha önce gitmiş ve deneyimli bir gezginseniz, bölgenin kendi içindeki yapılanması konusunda bir fikir sahibi olmanız muhtemel. Ürgüp, Göreme ve Avanos üçgeni içindeki bölgede haritanıza işaretleyeceğiniz ve tatil gününüze bölebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Kalacağınız bölgeyi de rotanızdaki noktalarla yakınlığına göre belirlemenizde fayda var. Örneğin Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmek için bir ya da iki gün ayırıyorsanız, Göreme, Kapadokya konaklamanız için en uygun yer olacak. Tabii tesislerden beklentiniz, ayırdığınız bütçe ve kalacağınız süre de Kapadokya’da hangi bölgede kalmalıyım sorunuza yanıt olacak kıstaslardan.kapadokya'da hangi bölgede kalmalıyım

Kapadokya’nın otel dokusunun büyük bir bölümü mağara konaklamalardan oluşuyor. Eğer bölgeye ilk kez geliyorsanız karşılaşacağınız mağara otellerin ‘modernize edilmiş yöresel kimlik’ olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yazın serin, kışın sıcak olan bu doğal klimalı mekanlarda mutlaka kalmanızı, kışın şömine başında, yazın ise vadilere açılan bir pencerede Kapadokya’yı hissetmenizi öneriyoruz.

Kapadokya Ürgüp Bölgesi

Eğer hareketli gece hayatından hoşlanıyor, gündüz gezip gece eğlenmeyi tercih ediyorsanız Ürgüp Kapadokya’nın en hareketli ve en kalabalık bölgesi. ‘Kapadokya’nın kalbi’ denilen bölgede her önemli noktaya yürüyerek ulaşmanız mümkün. Konaklama tesislerinde en çok da sıcak aile işletmeleriyle karşılaşıyor, bütçenize uygun çok sayıda butik otel bulabiliyorsunuz. Selçuklu döneminden kalma sonradan restore edilerek işletmeye dönüştürülen konaklarda, ya da kayalardan oyulup oturuma açılmış mağaralarda eşsiz bir manzara ve eşsiz bir hizmetle ağırlanabiliyorsunuz. Ürgüp’e Nevşehir ve Kayseri’deki havaalanlarından ulaşım da diğer bölgelere göre daha kolay. Avanos ve Göreme’ye giden toplu taşıma ağları da diğer bölgelere oranla daha gelişkin.

Kapadokya’yı tam anlamıyla gezmek için günlük turlara katılabileceğiniz Ürgüp’te zaman planlamasını kendiniz yaparak gezebileceğiniz birçok nokta var. Pembe Vadi, Pancarlık Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Gomeda – Üzengi Vadisi gibi hem doğada yürüyüp, hem tarih göreceğiniz vadiler yanında, ‘biraz fazla zaman ayırın’ diyeceğimiz müzeleri de gezmeye doyamayacaksınız. 10 milyon yıl öncesine dayanan fosilleri göreceğiniz Ürgüp Müzesi, el yapımı bebeklerin sunduğu görsel hikayeyle dolanacağınız Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, bölgenin ilk etnografya müzesi olan Ortahisar Etnografya Müzesi Ürgüp’ün tarih durakları.

‘Ürgüp’ü elinizde ince belli bir bardakta çay içerek buradan izleyin’ diye çıkmanızı önereceğimiz Temenni Tepesi ve tepede bulunan anıt mezarların yanında, biraz ilerisinde bulunan Kadı Kalesi ve Altıkapı Türbesi’de Ürgüp’te görülesi yerlerden. Karamanoğulları mimarisinin eşsiz örneklerinden Taşkınpaşa Külliyesi, Balkan Kiliseleri, Mazı Yeraltı Şehri, Sarıhan Kervansarayı da Ürgüp rotasının önemli noktaları.

Kapadokya’da hangi bölgelerde kalmalıyım diye düşünürken aklınıza yemek konusundaki restoranlarda geliyorsa ve gurmelik konusunda uzmansanız Ürgüp’te menülerde bölgenin meşhurlarından elma dolması, muhacir böreği, aside, testi kebabı ve tandır çorbası gibi lezzetleri denemenizi öneririz.

Kapadokya Göreme Bölgesi

Göreme ‘görmeden ölme’ dedirtecek kadar güzel. ‘Kapadokya’da hangi bölgede kalmalıyım’, ‘Kapadokya’da nerede kalınır’ sorularınıza sadece güzel demekle kalmayacak, biraz da neden güzel olduğundan dem vuracağız.

Kapadokya’nın en popüler yerlerinden olan Göreme, restore edilmiş mağara evler ve konaklarla yaklaşık 200’ün üzerinde konaklama tesisine sahip. Oldukça küçük bir kasaba olduğundan her yerini yürüyerek de gezebiliyorsunuz.

Göreme’nin en görülecek yeri ise kuşkusuz Göreme Açık Hava Müzesi. Ülkemizin en gezilen müzeleri arasında ilk sıralarda bulunan XI. Ve XII. Yüzyıllardan kalma bu olağanüstü kilise, şapel, medrese topluluğu, Göreme’de kalmak için başlı başına bir sebep oluşturuyor. Güvercinlik Vadisi, Paşabağ, Zemi Vadisi, Güllüdere Vadisi, Aşk Vadisi, Kılıçlar Vadisi, Vaftizci Yahya Kilisesi ve birçok irili ufaklı kilise ise önemli duraklardan. Ayrıca 4 km uzağındaki en eski yerleşimlerden Çavuşin de gezip görmek için oldukça yakın.

Lezzet konusunda birçok alternatif bulabileceğiniz Göreme’de Nevşehir tavası, bulama, ağpakla, dıvıl gibi lezzetleri deneyebilirsiniz.

Kapadokya Uçhisar Bölgesi

Kapadokya’nın en lüks ve zincir otellerinin bulunduğu Uçhisar ayrıca Tüm Kapadokya’nın en yüksek yerleşimi. Şehri leb-i derya, günbatımlarını en büyülü izleyeceğiniz yer de burası. Bölgede konforun ön plana çıktığı tesislerin yanı sıra her bütçeye uygun pansiyonlar da bulabiliyorsunuz. Kayalara oyulmuş mağara konsepti ve kesme taştan evlerde konaklama, Uçhisar’daki tesis tiplerini oluşturuyor. Restoranlarında çok özel Kapadokya ve dünya mutfağı yemeklerini tatmanın yanında hediyelik eşya mağazalarını da gezebileceğiniz Uçhisar’ın kalesi bölgeyi ayaklarınıza altına seren ve en iyi fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden. Uçhisar’a Kapadokya’nın çatısı da deniyor.

Kapadokya Avanos Bölgesi

Kapadokya’da hangi bölgede kalmalıyım derken aklınıza çanak çömleği, çarkta dönüp şekilden şekile giren kili, Saç Müzesi, işlikleri geliyorsa Avanos sanatın doğduğu yer ve Kapadokya turunuzda burada da kalabilirsiniz. Avanos’un Göreme ve Ürgüp’e göre daha az turistik olduğunu, Kapadokya’nın ucunda olması nedeniyle gezilecek yerlere daha uzak kaldığını da belirtmeden geçmeyelim. Buna rağmen oldukça yüksek kaliteli bir hizmet anlayışına sahip konaklama tesisleri kaya evler ve tarihi konaklardan oluşan Avanos’unda her noktasını yürüyerek gezebiliyorsunuz. Kapadokya’nın en güzel peribacası müzelerinden Zelve Vadisi, Özkonak Yeraltı Şehri, Yamanlı Kilise, Üzümlü Kilise gibi tarih ve doğa köşeleri de Avanos’un gezi rotası.

Kapadokya’da hangi bölgede kalmalıyım, Kapadokya’da nerede kalınır sorularına verilecek cevap aslında bir hayli fazla ve kapsamlı. Bütçeniz, zamanınız, rotanız ve sizin beklentileriniz… Belirleyici ise sadece kendiniz. Hangi bölgede kalırsanız kalın aynı atmosfer ve aynı mistik duyguyla misafiri olacağınız Kapadokya’yı çok seveceksiniz.

You may also like

Leave a Comment