kapadokya balonları 2

Kapadokya Balon Turu , Fiyatları ve Bilmeniz Gerekenler

Var mısınız ayaklarınızın yerden kesilmesine? Ya da o alışılmış dünyaya biraz da tepeden bakmaya, bulutların arasına karışıp ‘acaba tutabilir miyim’ demeye? Ama bunu havaalanından kalkan bir uçak koltuğunda değil de, rotasını rüzgarın belirlediği bir balonun içinde yaşamaya? Üstelik bir cennetin üstünde, Kızılırmak akıp giderken, peribacaları milyon yıldır durduğu yerden yeni bir günü beklerken… Kapadokya balon turundan bahsediyoruz. Kapadokya’nın payına düşen gökyüzünün dünyanın en güzel göğü olduğundan…

kapadokya balon turu 1

Kapadokya balon turu belki de ömrünüzde yaşayacağınız en güzel serüvenlerden biri olacak. Güzel atlar ülkesinin masalını rüzgardan dinleyeceksiniz bir de. Eğer özel bir gün kutlamak istiyorsanız, romantik bir evlenme teklifi yapacaksanız ya da kendinizi çok özel hissedeceğiniz farklı bir an yaşamaksa niyetiniz, Kapadokya’da özgürlük, yani bir balon turu sizi bekliyor.

Kapadokya’daki balon turu deneyimi nasıl bir şey görmek istiyorsanız, yazımızı okumadan önce aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyoruz.

Kapadokya’da balon turu nasıl yapılır, fiyatları nelerdir, güvenli midir gibi pek çok sorunuza ise cevabı bu yazımızda bulacaksınız.

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya’nın eşsiz dokusunu gökyüzünden görmek isteyenlere, sabahın erken saatlerine saatlerini kurmaları gerektiğini hatırlatalım önce. Çünkü balonlar sıcak hava balonu ve hava ısındıkça uçuş yapılamıyor. Kapadokya’da balon firmaları uçuşa katılacak misafirleri sabahın erken saatlerinde konakladıkları yerden alıp kahvaltıyla ağırlıyor önce. Kahvaltı sürerken balon yavaş yavaş şişirilmeye başlanıp uçuşa hazır hale getiriliyor ve pilotlar uçuş emniyetiyle ilgili bilgilendirme yapıyor. Sonrasında ise biniyorsunuz balonun sepetine ve karışıyorsunuz gökyüzüne! Direksiyonsuz, dümensiz hayal taşıtları olan balonlar, rüzgarın sözünü dinleyerek rotasını ona göre belirliyor. Yani her uçuş bir diğerinden farklı, her rota birbirinden bağımsız. ‘Uçaklarla kıyaslamayın, rüzgarla kıyaslayın’ diyeceğimiz yükseklikler ise 1000 ila 1500 feet arasında değişiyor, bir diğer deyişle balonlar 900 metreye kadar çıkabiliyor. Bir, bir buçuk saat boyunca vadilerin güneş ışınlarıyla buluşmasını, ışınların dalga dalga yayılmasını, aşağıda deveye benzeyen peribacasını, 3 güzelleri, yamaçlara yayılmış taş evleri gördükçe kalp ritminiz artıyor artmasına ama zihninizin en güzel yerinde de anısının fotoğrafını çekiyorsunuz.

kapadokya balonları 2

Belki de hiç bitmesin istediğiniz Kapadokya balon turunuzun sonunda ise genellikle bir kutlama bekliyor sizi. Yörenin üzümlerinden bir şişe şampanya ya da bir madalya, ya da bir uçuş sertifikası olabiliyor bu kutlamada. Kapadokya’da hemen hemen her balon firmasının yaptığı bu uygulamalara turdan sonra konakladığınız yere transferler de dahil.

Kapadokya balon turu sabah uçuşları hangi saatlerde yapılıyor?

Kapadokya balon turu için firmaların uyguladığı iki uçuş var. Birincisi ilk uçuş denilen 1. Sorti gün doğumunun renklerini görebileceğiniz uçuş. İkincisine ise geç uçuş deniliyor ki bu uçuşta güneş doğmuş oluyor ve renk cümbüşünü kaçırmış oluyorsunuz. Bu yüzden Kapadokya’da en çok 1. Uçuş tercih ediliyor.

Balon turu için anlaşmış olduğunuz firma size bir gün öncesinden uçuş için kaçta hazır olmanız gerektiğini telefonla ya da mesajla bildiriyor. Kışın yapılan uçuşlar genellikle sabah 5.00 – 5.30 sularında gerçekleşiyor, yazın yapılanlar ise 6.30’da başlıyor.  Sizin en az bir saat önce transferiniz için hazır olmanız gerekiyor. Otelinize geri bırakılmanız için saat 7.00 den sonra oluyor.

Kapadokya balon turu her mevsim yapılıyor mu?

Kapadokya’nın her mevsimi ayrı bir güzellikte ve ayrı renklerle yaşanıyor. Bu yüzden balon turları da yılın 12 ayı, hava koşullarının uygun olduğu her zaman yapılıyor. Güvenlik için rüzgar hızının en fazla 11 km. olması gerektiğinden yağmurlu ve fırtınalı havalarda uçuşlar yapılmıyor.

kapadokya balonları

Olumsuz hava muhalefetinden dolayı yapılamayan uçuşlarda turu iptal edebiliyor veya ertesi güne aktarım sağlayabiliyorsunuz. Tur iptalinde ödediğiniz ücret kesinti yapılmadan tarafınıza iade ediliyor.

Kapadokya balon turunda bölgede nereler görülebiliyor?

Ürgüp, Göreme, Avanos gibi Kapadokya’nın tüm cevherlerini barındıran yerleri 4-20 km arasında balondan kuşbakışı görebiliyorsunuz. Sokak aralarındaki taş evler, Uçhisar Kalesi, kıvrılarak akan Kızılırmak, Erciyes, Hasan Dağı’nın daha bir yakınlaşan heybeti, kayadan oyulmuş kiliseler, güvercinlerin mekanı güvercinlikler, yeni uyanan vadiler, yeşile durmuş bağlar bahçeler ve tabii taş kesilmiş Kapadokya silueti peribacaları yerden bir masal diyarı gibi selamlıyor sizi.

Kapadokya balon turu güvenli mi?

Kapadokya balon turu 20 yılı aşkın bir süredir yapılıyor. Firmaların uçuş ekipleri donanımlı, FFA Sivil havacılık sıcak balon lisansına sahip pilotlardan oluşuyor. Balonlar sık sık Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönergeye uygun kontrol edilip denetleniyor.  Balonlarla ilgili güvenlik önlemlerinin kontrollü olduğu uçuşlarda zorunlu uçuş sigortası da yapılıyor.

 

kapadokya balon turu 4

Kapadokya balon turu fiyatları nedir?

Misafirlerine sağladıkları hizmetler aynı olmasına rağmen Kapadokya’da balon turu düzenleyen şirketlerin farklı fiyatları olabiliyor. Sundukları paketlerdeki uçuş süresi ortalama 1 saat olan turların ortalama fiyatları 2017 yılına göre ortalama 300 tl, bir buçuk saatlik uçuş paketlerinde 350 tl’yi bulabiliyor. Fiyatı belirleyen unsur uçuşun uzunluğu oluyor. Kapadokya’ya gitmeyi planladığınız tarihler için fırsat sitelerine de bir göz atmanızı öneriyoruz. Bazen indirimli uçuş imkanları yakalayabiliyor, seyahat bütçenizde ekonomi sağlayabiliyorsunuz.

5 yaşından küçük çocuğunuzla balona binemiyorsunuz. 5-12 yaş arasındaki çocuklara ise firmalar genellikle yüzde elli indirim uyguluyor.

kapadokya balon turu 5

Kapadokya balon turunda balonlara kaç kişi binebiliyor?

Kapadokya balon turlarında balonların kapasiteleri birbirinden farklı olabiliyor. Bir balon ortalama 10- 20 kişilik kapasiteyle havalanıyor. Eğer tur katılımcısı fazla olursa başka bir balon havalandırılıyor.

Kapadokya balon turuna çıkarken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Balonun içindeyken yaşayacağınız anlar yerden kestiremeyeceğiniz kadar eşsiz bir deneyim olacak. Bu anları ölümsüzleştirmek için bir fotoğraf makinesi veya bir kamera almayı sakın unutmayın. Hem sepetin içinde kendinizi, hem bulutları hem de yerde boylu boyunca serilmiş Kapadokya’yı görüntülemeye doyamayacaksınız.
  • Günün erken saatleri Kapadokya’da serin oluyor. Hele bir de mevsim Sonbahar ve Kış olduğunda yerden yükseldikçe soğuk hava dalgalarından daha bir üşüyeceksiniz. Bu yüzden yaz veya kış bir kat daha fazla giyinmenizi öneriyoruz. Balonların oturma yerleri olmadığından en az bir saat ayakta dururken sizi yormayacak ayakkabılar tercih etmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Kapadokya balon turu yapan firmalar nelerdir?

Kapadokya’da profesyonel olarak balon turu düzenleyen birçok firma var. Konakladığınız otel önerilerini değerlendirebileceğiniz gibi iletişim numaralarından arayarak siz de bilgi alabilirsiniz. Bu eşsiz serüvende iyi uçuşlar diliyor, ‘keyfini çıkarın’ diyoruz.

Royal Balloon (Göreme) : (384) 271 33 00 – (549) 271 33 00 royal@royalballoon.com

Kapadokya Balloons (Göreme) : (384) 271 24 42  fly@kapadokyaballoons.com

Anatolian Balloons (Göreme) : (384) 271 23 00  – (533) 739 44 44 info@anatolianballoons.com

Voyager Balloons (Göreme) : (384) 271 30 30 – (532) 347 15 14 fly@voyagerballoons.com

Göreme Balloons (Ürgüp) : (384) 341 56 62 – (532) 416 64 61 info@goremeballoons.com

Ürgüp Balloons (Ürgüp)  : (384) 341 56 36 (532) 400 07 70 info@urgupballoons.com

Cappadocia Balloon Turca (Avanos) : (384) 271 30 00 – (541) 276 00 00 info@balloonturca.com

Sultan Balloons (Uçhisar) : (384) 353 53 91 – (533) 239 41 72 info@sultanballoons.com

Kaya Balloons (Ürgüp) : (384) 341 46 48 – (533) 498 29 29 info@kapadokyakayaballoons.com

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *