atturu1

Kapadokya At Turu (Safari), At Çiftlikleri ve At Kiralama Fiyatları

Adı Pers dilinde ‘Güzel Atlar Ülkesi’ anlamına gelen Kapadokya’nın belki de adıyla en özdeşleşen aktivitesi Kapadokya at turu veya farklı bir deyiş ile Atlı Safari Turu. Nakış misali peribacalarıyla işlenmiş vadilerinde koştururken arkada tozdan bulutlar, yerde nal izleri bırakmak, miladı çok eskilere dayanan coğrafyada anın özgürlüğünü solumak.

UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan Kapadokya’yı keşfederken bölgenin efsunlu özüne karışmanın en güzel yollarından biri de işte bu güzel atların sırtında dalgalanmak. Kapadokya at turu bölgenin en keyif veren aktivitelerinden.

Kapadokya At Turu

Kapadokya’da 1980’lerden sonra başlayan turizm hareketliliğine en çok etkisi dokunan aktivite atlı safari turu. Başta Uzakdoğu ve Avrupa olmak üzere hem yabancı hem de yerli turistlerin en rağbet ettiği etkinliklerden biri olan atla Kapadokya keşif turlarına katılabilmek için binicilik konusunda tecrübeli olmanız da gerekmiyor. Ata ilk binişiniz olsa bile, profesyonel hizmet veren ve güvenlik önlemleri denetlenen at çiftliklerinde küçük bir brifing sonrasında keşfe çıkmaya hazır hale gelebiliyorsunuz. Hatta çocuklarınızı da bindirebiliyor, ailecek bu keşfin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Kapadokya at turunu düzenleyen şirketler hemen hemen aynı güzergah ve rota üzerinde ilerleseler de küçük değişiklikler yapabiliyor ve paketlere göre farklı hizmetler sunabiliyorlar. Konakladığınız yerden alınma ve tur sonrasında tekrar bırakılma anlamına gelen transfer hizmetleri, tura hazırlayan ve brifing veren profesyonel eğitmen hizmetleri, güvenliğiniz için yapılması gereken sigortalar, ata binmek için gerekli olan ekipmanlar ve rehberlik hizmetleri bu paketlerde verilen, fiyata dahil tutulan fiks hizmetler.

Tura çıkacağınız at çiftliği yani binicilik merkezi gezi rotanızın başlangıcı oluyor. Önce atınızı seçerek başlıyorsunuz işe. Anadolu, İngiliz veya Arap atlarından hangisine yakınlık duyduğunuza ve uysallık referanslarına göre yol arkadaşı ediniyorsunuz. Atlar bu gezintiler için eğitilmiş oldukları ve alıştıkları için ani hareketlerde bulunmuyor, zorluk çıkarmıyorlar. ‘Yerli Kovboy’ tabir edilen tur rehberi eşliğinde rotada belirtilen vadilerde kendinizi zaman zaman bir western filminde zaman zaman da bir tarih belgeselinde hissedebiliyorsunuz. Araçların giremediği dar patikalar, peri bacalarının etekleri ve yemyeşil bağların olduğu köyler ise at sırtındayken bir film platosuna dönüşüveriyor. Yaz ya da kış mevsimi fark etmez, Kapadokya’da ata her mevsim binebiliyorsunuz.

Kapadokya’nın at kiralayan ve tur düzenleyen at çiftliklerini sizler için araştırdık. Eğer hayatınıza farklı tecrübeler eklemek isteyen bir gezginseniz, dilerseniz şirketlerin belirlediği tur rotlarında, dilerseniz sizin belirlediğiniz özel bir rotada Kapadokya’yı içinize sindirebilirsiniz.

Kapadokya At Turu Çiftlikleri

Kapadokya’da bulunan at çiftlikleri sadece at turları için değil, meşhur Kapadokya kahvaltıları için de tercih edilen yerlerden. Tamamen organik yöresel ürünlerden oluşan kahvaltı sofraları özellikle bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezlerinden. Kahvaltı sonrası da muhteşem bir keşif turuna çıkıyor, at sırtında bir maceraya atılıyorsunuz.

Göreme At Turu Çiftlikleri

Dalton Brothers Çiftliği

Adres : Açık Hava Müzesi yolu üzeri, Göreme – Nevşehir

Tel : (0384) 271 28 40

Cappadocia World Turizm Acentesi

Adres : Bilal Eroğlu Cad. No: 5/B Göreme – Nevşehir
Tel : (0384) 271 24 07 – (0532) 408 70 52

Kapadokya Gezi

Adres: Turgut Özal Meydanı, Göreme Terminali karşısı No:3 Göreme – Nevşehir

Tel : (0554) 928 19 15 – (0532) 327 88 36

My Trip Travel

Adres : Tekelli Mah. Göreme Cad. No:43 Uçhisar – NEVŞEHİR
Tel : (0535) 554 71 69

Kaunos Cappadocia Tour

Adres : Fatih Cad. Uçhisar – Nevşehir

Tel : (0384) 219 28 50 – (0530) 589 05 29

Ürgüp At Çiftlikleri

Cemal Ranch

Adres : İsak Kalesi Bayır Arası Mevkii Ortahisar – Nevşehir

Tel : (0532) 291 02 11

Kapadokya Çiftliği

Adres : Kepez Vadisi, Ürgüp – Nevşehir

Tel : (0531) 299 81 31

Kapadolya Rental

Adres : İmran Mahallesi No: 34 Ürgüp – Nevşehir

Tel : (0532) 400 29 75

Avanos At Çiftlikleri

Kirkit Horse Riding Center

Adres : Atatürk Cad. No: 50 Avanos – Nevşehir
Tel: (0384) 511 32 59

Akhal Teke At Ciftligi & Garden Restaurant

Adres : Aydınalti Mah. (Gesteric Sok. No:21) Avanos – Nevşehir
Tel : (0384) 511 51 71

Kapadokya At turlarıyla görülebilecek gezilebilecek yerler

Kapadokya’nın vadileri atla gezmek için çok uygun parkurlar olduğundan her tur şirketi en güzellerini rotalarına mutlaka dahil ediyor. Kılıçlar Vadisi, Aşk Vadisi, Meskendir Vadisi, Kızılçukur, Zemi ve Güvercinlik Vadisi, Paşabağı, Çavuşin Köyü hem doğal güzelliklere hem de peribacalarına doyacağınız Kapadokya rotalarından. At turu paketleri ise 1 saatten başlayıp 2, 3, 4 saatlik turlardan tam gün haftalık paketlere kadar bol seçenekli sunuluyor. Tur süresi ne kadar uzun oluşa gördüğünüz yerlerin sayısı da ona göre artıyor.

Kapadokya At Turu Fiyatları

Kapadokya’da at turu düzenleyen çiftliklerin 1 saatlik fiyatı 60 – 70 tl’den başlayıp artarak devam ediyor. Bazen karşınıza Euro cinsinden fiyatlarda çıkıyor. 2, 3, 4 veya tam günlük fiyatlarda ise saat başına ödediğiniz fiyat daha da azalıyor. Tura kalabalık bir grup olarak katılacaksanız şirketler katılımcı sayısına göre indirimler de yapabiliyor. Sadece tam günlük paketlerde verilen fiyatlara öğle yemeği ve içecekler dahil ediliyor. Transferler, ekipmanlar, rehberlik, eğitmenler ve sigortalar ise verilen fiyata her zaman dahil.

Tur şirketleri isteğe başlı gerçekleştirilecek vadilerde piknik için ayrıca fiyat verebiliyorlar.

Kapadokya At turlarıyla ilgili tüyolar

Kapadokya at turları güvenlik önlemlerinin her zaman alındığı ve profesyonel binicilik yetisinin beklenmediği eğlenceli keşif turları. Düz tabanlı bir ayakkabı seçmeniz ve mevsim şartlarıyla güzergaha göre değişen koşullara bir ceket veya bir mont giyerek önlem almanız sürüş esnasında rahatlığınızı sağlayacak önlemlerden. Ata binme hazırlık sürecinde ise bir kask takmanız güvenliğiniz açısından önem taşıyor. Kask dahil tüm ekipmanları hizmet aldığınız çiftliklerden fiyata dahil olarak edinebiliyorsunuz. Turlara her mevsim ve her gün katılabiliyor olsanız da tur şirketlerinin önerdiği en ideal saatler öğle vakitleri. At sırtında unutamayacağınız anların en özeli ise günün battığı saatlerde yapacağınız vadi keyifleri.

Gizemli, güzel ve özel olan bu coğrafyada her anınızın unutamayacağınız anılara dönüşmesi dileğiyle…

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *