Kapadokya Balon Turu Sıkça Sorulan Sorular – SSS | Kapadokya

by Kapadokyadayim.com
Published: Last Updated on
kapadokya-balon-turu-1

Kapadokya peribacaları ile ünlü olan görsel şöleni ile insanların gönlünde taht kuran bir bölge. Doğal oluşumları ile yapaylıktan uzak, şehrin gürültüsünden bir haber olan bu bölgeyi her yıl hem yerli hem de yabancı binlerce turist ziyaret ediyor. Bölgenin güzelliğini en iyi gösteren yer ise sıcak hava balonlarının içerisinde yerden metrelerce yükseklikte olduğunuz yer. Tüm bu güzelliklere kuş bakışı bakmak ve gökyüzünün tadını çıkarmak istiyorsanız sıcak hava balonları aradığınız şey. Tabi söz konusu yerden metrelerde yükseklikte olmak olunca akla takılan sorular da olmuyor değil. İşte sizi bilgilendirecek ve aklınızdaki soruları silecek olan Kapadokya balon turu sıkça sorulan sorular ve cevapları!

kapadokya-balon-turu-1Sıcak hava balonu hangi kısımlardan oluşur?

Kapadokya balon turu için kullanılan balonlar üç kısımdan oluşur. Kubbe kısmı balonun ta kendisi iken bir da yakma birimi ve sepet kısmı vardır. Sepet kısmında yolcular taşınır, yakıcı kısmı ise yolcuların tam üstünde yer alır ve kuvvetli alevleri ile balonun şişirilmesi için kullanılır. Balonun içerisinde bulunan havanın ısınması ile balon yükselirken soğuması ile de balon alçalacaktır.

Balon hangi malzemeden yapılmıştır, yanabilir mi?

Yırtılmaz naylondan yapılan balon Nomex tarzı ateşe dayanıklı malzemelerden yapıldığı için yanma riski yoktur.

Balon nasıl yönlendirilir?

Balonun yönü rüzgâr tarafından belirleniyor. Balonu kullanan kişi bir miktar da olsa balonun yönü hakkında karar verebilir.

Bir balona kaç kişi binebilir?

Bir sıcak hava balonuna tek seferde 20-28 kişi binebilir.

kapadokya-balon-turu-2Balon turu ne kadar sürer ?

Balon turu süresi uçuşun cinsine göre değişmekte olup 1 saat ile 1,5 saat arasında değişmektedir.

Balon turu ile ne kadar yüksekliğe çıkılabilir?

2000 feetin (610 metre)altında balonlar ile seyahat edebilir ve bu yükseklikten Kapadokya’nın her güzel ayrıntısını rahatlıkla görebilirsiniz.

Binilen balon güvenli mi, ne kadar güvenli ?

Balon turu ile ciddi kazalar çok nadir görülmektedir. Sıcak hava balonlarının tam teçhizatlı oluşu ile güvensizlik arz edecek bir durum yoktur.

Havadayken Burner adı verilen yakma birimi sönerse ne olur?

Eğer uçuş sırasında böyle bir sorun ile karşılaşılırsa ikinci burner devreye girecek ve onda da bir sıkıntı meydana gelmesi durumunda üçüncü burner devreye girecektir. Ama tüm bu ihtimallerin olumsuz gitme durumu düşünülecek olursa ki bu ihtimal çok düşüktür, balon bir paraşüt hızında inecektir.

Balonda kuş olması durumunda ne olur?

Balonların devasa büyüklükte olmaları zaten kuşları korkutmaktadır. Balonun sert yapısı ile kuşlar balona zarar veremeyecek olup vermeleri muhtemel olsa bile bir delik oluşması durumunda da balon uçabilecektir.

Balon ne kadar sürede şişer ya da söner?

Kapadokya sıcak hava balonları yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde şişirilir ve aynı süre içerisinde de söndürülür.

Balon havalandığı yerde mi iniş yapıyor?

Balonun yönü insan tarafından değil daha çok rüzgâr tarafından belirleniyor. Bu nedenle balon içerisine bulunan uzman kişi balonun inebileceği uygun iniş noktalarında inişi gerçekleştiriyor.

Balon turu fiyatları ne kadardır?

Herkesin merak ettiği konulardan biri de balon turlarının fiyatları. Ancak balon turları yapmadan önce tur seçimi yaptığınızda sizden özel ya da kontrolü turlar gibi tur çeşitlerinden birisini seçmeni istenir. Bu durumda da tur fiyatları değişiklik gösterir. En uygun balon turu fiyatı 150 Euro’dan başlıyor olup 200 Euro gibi bir fiyata kadar da çıkabiliyor. Uçuşun hangi mevsimde yapıldığına ya da hangi uçuşun yapıldığına göre değişiklik gösteriyor.

Özel uçuş ile evlenme teklifi edebilir ya da az kişi ile uçmak isteyerek daha özel paketleri seçerseniz fiyat artacaktır.

kapadokya-balon-turu-3

Kapadokya balon turu hangi bölgede yapılıyor, rotamız ne?

Kapadokya balon turlarının tek bir rotası yok. Genellikle hava durumuna göre bu rotalar değişiklik gösterebiliyor. Ancak genel olarak Avanos ve Göreme arasında geziler gerçekleştiriliyor.

Peki balon turları hangi saatlerde yapılıyor?

Balon turları gün doğumunda, gün doğumu sonrasında ve gün batımında gerçekleştiriliyor. Ancak eğer sezonlar yoğun değilse genellikle gün doğumu sırasında balon turları tercih ediliyor. Transfer araçları sizleri otellerinizden saat 4 gibi alıyorlar ve gün doğumunu en şahane şekilde izlemeniz sağlıyorlar. Her ne kadar o saatte kalkmak zor olsa da emin olun ki gördüğünüz görüntüden sonra uyumamayı bile göze alıyorsunuz.

Balon turu için en ideal zaman ne zamandır?

Kapadokya’da yılın her mevsiminde hava balonu ile tura çıkabilirsiniz. Ancak Nisan, Mayıs, Ekim, Kasım ve Ocak aylarında daha konforlu ve zevk alacağınız uçuşlar yapmanız mümkün.

Uçuşlar için neden sabah saatleri tercih ediliyor?

Bu saatler hem en soğuk hem de en sakin saat dilimleri. Hem inişin yumuşak olması için hem de balonun istenilen seviyeye kolaylıkla yükselebilmesi için sabah saatleri uçuş için en uygun saat olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra sabah güneşin doğuşunu izlemek gibi muhteşem bir görüntüyü de ancak sabahın erken saatlerinde uçuş yaparak kazanabilirsiniz.

kapadokya-balon-turu-4

Balon seyahati için ne getirilmeli ne giyilmeli?

Hem kış aylarında hem de yaz aylarında da uçuşların olduğu göz önüne alınırsa bu durum biraz değişiklik gösterir. Ancak yaz için Jean ve düz tabanlı ayakkabı tercih edilebilir, kış için ise sıcak tutan giysiler uygun olacaktır. Arazi ortasında iniş durumlarına önlem olarak düz tabanlı ayakkabı ve bir ceket alabilirsiniz. Balon içerisine bu çok güzel anların fotoğraflarını çekmek için ise fotoğraf makinesini yanınızdan eksik etmeyin.

Yükseklik korkusu olanlar balon uçuşa katılabilir mi?

Balon içerisinde yükselirken hareket halinde olunduğundan rüzgâr hissedilmeyecek ve hareket hissedilmediğinden dolayı da bir uçurum kenarındaki etkiyi vermeyecektir. Şu ana kadar yükseklik korkusu olan birçok insan bu uçuşu en rahat şekilde atlattığından dolayı balon uçuşu ile yükseklik korkusunun çok yakından bir alakası bulunmamaktadır.

Uçuş için yaş sınırı var mı?

Hemen hemen tüm uçuşlar 6-90 yaş arası tüm bireyler için mümkün. Sepete tırmanabilme kabiliyeti gösteren bireyler rahatlıkla uçuşa katılabilir.

Hamileler balon turuna katılabilir mi?

Hamile ya da hamilelik şüphesi olan kimse balon turlarına alınmamaktadır.

Kimler Balon Turuyla uçmamalı?

Yakın geçmişte ameliyat olanlar
6 yaş altındaki çocuklar
Hamile olanlar
Koltuk değneği kullananlar
Akli dengesi olmayanlar
Kalça ya da belinde ağrısı olanların balon turuyla uçmamaları gerekir.

Balon Uçuşu bana ne katacak?

Yeryüzündeki tüm güzelliklere havadan kuş bakışı bakmak, herkesin her an önüne gelebilecek bir fırsat değil. Rüzgarla birlikte uçmak, kuşların gözünden dünyayı görmek ve Kapadokya’nın doğal güzelliklerini bir de yukarıdan izlemek sahip olacağınız en romantik anlardan biri. Burada ister ailenizle birlikte huzurlu dakikalar yaşayabilir ister tek başınıza maceralı bir yolculuğa çıkabilir ister de özel anlarınızı burada değerlendirebilirsiniz. Bir doğum günü kutlama ya da bir evlilik teklifi gibi özel anların en güzel şekilde resmedildiği balon turları sizlere hiç tatmadığınız deneyimler katmak için hazır bulunuyor. Peri bacalarının muhteşem görüntüsünü siz de yerden metrelerce yukarıdan görebilir ve bu anları fotoğraf karelerine taşıyarak ölümsüzleştirebilirsiniz.

You may also like

4 comments

erkan taylan Aralık 3, 2017 - 10:05 pm

butun uçuslarda aynı hızla mı yere ınılıyor yoksa hava sartlarına gore degısır mı ınış hızı

Reply
admin Aralık 6, 2017 - 9:24 pm

Erkan Bey Merhaba,

Sorunuz çok spesifik bir soru. Balonlar içerideki sıcak havanın soğutulması ile yumuşak iniş yaparlar. Pilot ve rüzgara göre iniş hızı farklılaşabilir. Spesifik rakam için bir balon pilotu daha net bilgi verecektir.

Reply
selmin tekin Şubat 6, 2018 - 11:54 am

hergün uçuş oluyormu, yoksa belirli günlerdemi yapılıyor.önümüzdeki ay gelmeyi düşünüyoruz, belki bidaha gelme şansım olmayacak, oyüzden uçuşun garanti olmasını istiyorum.

Reply
admin Şubat 6, 2018 - 1:18 pm

Merhabalar,
Evet hergün uçuş oluyor fakat bazı günler güvenlik sebebiyle şiddetli rüzgar yüzünden Sivil Havacılık uçuşları iptal edebiliyor. Bu yüzden ne yazıkki uçuşlarda garanti veremiyoruz, özellikle kış aylarında.
Teşekkürler

Reply

Leave a Comment